Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Hanımlar;
Bugün bizler için çok önemli bir konu olan Rahim Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur ve yerleşme kanaması nedir gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağım.
Korunmasız bir şekilde ilişki yaşadığımız zamanlar, adet olamadığımız zaman hamile olduğumuzu düşünmeye başlarız. Hamileliğin ilk ve en net belirtilerinden birisi adet kanamasının yaşanmamasıdır. Aslında biyolojik olarak adet kanaması yaşarsak gebe olmadığımızı anlarız. Şöyle ki; üreme çağına gelmiş olan her kadın, ortalama olarak her ay yumurtlar ve rahim de kendisini korumasız bir ilişki yaşanırsa bundan oluşacak gebeliği tutmak adına hazırlıklar yapar. Döllenme sonucu oluşan embriyonun rahime tutunup oradan beslenmesi için bu hazırlıklar şarttır.
İşte bu şartları sağlamak için kalınlaşan rahim o ay gebelik olmazsa pul pul olur ve kanla vücuttan atılır. Adet kanamasının gebeliğin olmadığı aylarda olmasının sebebi budur.
Fakat embriyonun rahime tutunması esnasında hafif bir lekelenme şeklinde yaşanan kanama olabilir işte buna yerleşme kanaması denilmektedir.

Gebelik sürecinin başında yaşanan kanama durumuna yerleşme kanaması denilmektedir.

Yerleşme Kanaması Olayı Nedir

Embriyonun tutunma esnasında rahim dokusuna verdiği hafif zedelenme iç çamaşırımızda lekelenme yapmaktadır. İmplantasyon Kanaması olarak söylenen bu kanamanın halk arasında ki ismi yerleşme kanamasıdır. Her gebelikte yaşanmamakla birlikte çoğu zaman çok az ve belirgin olmaması sebebiyle fark edilmeye bilir. Adet kanamasından en büyük farkı bir acı ve ağrı yapmaması ve parça parça bir kanama olmasıdır. Pembemsi rengi ve daha az oluşuyla adet kanamasından ayırt etmesi oldukça kolaydır. Asla düşük kanaması değildir aksine hamilelik sürecinizin başlangıcını müjdelemektedir.

Yerleşme Kanaması Olum Zamanı Nedir

Bir erkek ve kadının korunmasız bir şekilde birlikte oluşundan sonraki ilk 10 – 14. günler arasında yaşanan hafif lekeler yüksek olasılıkla yerleşme kanamasıdır. Fakat vücut yapınıza oranla bu süreç ilerleyebilir ilk 3 aya kadar yayıldığı görülmüştür.
Bu kanamalar birçok kadını gebe olmadığı düşüncesine itmektedir. Bir kanama başlangıcı olduğunu düşünmesi sebebiyle bu kanın adet kanı olduğunu düşünerek üzülebilirler. Adet kanamasına yakın süreçlerde oluşması da adet kanamasıyla karşılaştırılmasında büyük bir etken olmaktadır.
Buna rağmen gebeliğin henüz testte bile oluşmadığı bir süreçte bu kanamalardan gebeliğin başladığını anlayabilirsiniz. Bu kanama ardından yapılacak bir test ile durum çok net bir şekilde anlaşılır burada önemli olan nokta bu kanamaların 3 gün sürmesi durumunda doktora gidilmesi gerektiğini unutmamaktır. Bebek Yerleşme Kanaması tespit edildikten sonra bir doktora görünerek durumu kontrol altına aldırmaya özen gösterin.

Evet hanımlar yerleşme kanaması ile ilgili anlatmak istediklerim şimdilik bu kadar, ilerleyen dönemde her konumuzda olduğu gibi bu konu üzerine de farklı yazılar yazmayı düşünüyorum. Sizlerde yerleşme kanaması ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir