Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Hamilelik süreciniz bittikten sonra aklınıza ilk gelen konu regldir.
Regl süresinin başlaması herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Doğum sonrası Regl kanamasının süresi çoğunlukla emzirme ile ilgilidir.
Doğum yapan ve emziren kadınların Doğumdan Sonra Adet Gecikmesi daha fazla görülmektedir. Emzirmeyen kadınlarda ise kısa bir süre sonra regl kanamaları başlar.
Öncelikle belirtmem gereken ilk konu doğumun hemen ardından gelen kanamanın adet kanamasıyla karıştırılmaması gerektiğidir. Loşia olarak isimlendirilmiş bu kanama adet kanaması değildir.

Loşia Kanaması Nedir

Loşia kanaması doğum yapan kadınlar tarafından adet kanaması sanılmakta olan bir kanamadır. Bu kanama ile regl kanamasının en büyük farkı daha çok ve altı haftaya kadar devam etmektedir.
Lohusalığın başlarında kırmızı renkte yaşanan bu kanama zaman ilerledikçe pembeye döner. İlerleyen dönemde daha çok renk açıklığı yaşayarak beyaza dönüştükten sonra biter. Loşia süresince adet kanaması yaşanmaz ancak bu süreç bittikten sonrada eğer emzirmeye devam ediyorsanız Doğum Sonrası Regl Gecikmesi yaşamaya devam edersiniz. Emziren annelerin hormon değişikliği sebebiyle bu süreç uzaya bilir.

Emziren annelerde Regl kanaması gecikmesi normaldir.

Doğum Yapan Kadınlarda Adet Kanaması Ne Zaman Olur

Doğum sonrası adet kanaması çoğunlukla doğum sonrası 16. haftaya kadar uzayabilir. Eğer bebeğinizin anne sütünden başka bir besin almıyorsa adetlerinizin ilk altı ay içerinde başlaması veya başlarsa normal bir döngüde yaşanması beklenmemelidir. Bu tarz durumlarda sakın panik yapmayınız çünkü kanamalar her halükarda mutlaka normal düzene dönecektir. Bu sürecin 18 aya kadar uzadığı durumlar bile görülmektedir.
Bu süreç içerisinde yaşanan adet düzensizliğinin emzirme sıklığı ve bebeğe verilen ek besinler gibi sebeplerle yaşanabilmektedir.
Emziren annelerde yükselen Prolaktin hormonu sebebiyle hem adet görünmesi gecikmektedir hemde yeni hamilelik önünde büyük engeldir. Prolaktin üreme hormonlarını baskılamaktadır.

Doğum Sonrası Yaşanan Adet Kanamasında Değişiklik Olur Mu

Adet döneminizin yeniden başlaması sonrası hamilelik öncesi adet döneminizden farklılık gösteren bir adet dönemi yaşamaya başlayacağınızı belirtmeliyim. Menstruasyona tekrar ayarlanan vücudumuzun elbette bazı değişiklikler gösterebilecektir.
Normalden daha şiddetli veya rahat kramplar görülebilir.
Kan pıhtıları görünebilir.
Akış biraz daha ağırlaşabilir.
Durup tekrar başlıyormuş gibi hissedilebilecek akış.
Düzensiz uzunlukta kanamalar.
Bu saydıklarımız sadece ilk adet döneminde de görülebilir veya bir iki adet döneminize kadar sarka bilir bilginiz olsun.

Evet anneler sizlerde adet sorunlarınızla ilgili bilgilendirici paylaşımları mesaj olarak buraya bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir