Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Anneler;
Bugün sizlerle hepimizin başına gelmiş olan ve bir süre sonra hem sinir bozucu hemde korkutucu boyutlara ulaşan bir sorunu yani Gebelikte Kaşıntı problemini ele alacağım. Hamileliğimiz esnasında özellike bacaklar, eller ve karın bölgesinde kaşıntı hemen hemen herkesin yaşadığı bir problemdir. Bu kaşıntıların büyük bir kısmı çocuğunuzun doğumu sonrası düzelecek ve çok ciddiye alınmayacak şeylerdir. Elbette bazı durumlarda özellikle sürekli ve şiddetli süren kaşıntılar da obstetrik kolestaz denilen bir durumun habercisi olabiliyor. Şimdi isterseniz hamilelik döneminde yaşanılan kaşıntıların sebeplerinden bahsedelim.

Hamilelikte Oluşan Kaşıntıların Sebepleri Nelerdir

Yukarıda da belirttiğim gibi hamilelik döneminde kaşıntının birçok sebebi vardır işte bunlardan bazıları.

Cilt Gerginliği : Hamilelik süresince büyüyen vücudumuz cildimizin gerilmesine sebep olur bu sebeple kaşıntıya sebebiyet vermektedir.

Nemsizlik : Hamilelik esnasında değişen hormonlarımız veya genetik yapımız sebebiyle vücudumuz daha çok kuruyup, pul pul bir cilde sebep olabilir.

Parfüm ve Kumaşlar : Özellikle kimyasal bir ürün olan parfümler hassas cildimiz üzerinde kaşıntıya sebebiyet verecek etkiler gösterebilir aynı şekilde kumaşlarda tenimizle direk temas kurması sebebiyle bu tarz etki edebilir.

Prurigo : Kollarda ve bacaklarda kaşıntıya ve şişliğe sebep olabilirler. Üç aylık süreçler içersin de görülürler.

Kolestaz : Safra asitlerinin birikmesine neden olan bir karaciğer bozukluğu sebebiyle yoğun bir kaşıntı hissiyatı gelebilir.

Hormon Değişikliği : Gebelikte Karın Kaşıntısı dahil birçok kaşıntının ve diğer birçok olayın asıl faktörleri her zaman hormonlardır.

Özellikle geç hamileliklerde çatlakların etrafında döküntüler oluşabilir.

Gebelikte Kaşıntı Problemine Karşı Önlemler

Gebelikte yaşanan kaşıntılarınız için süreklilik halinde mutlaka doktorunuza gitmenizde fayda var. Hamilelikte Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık durumları doktor tedavisi ile anca düzeltilebilir fakat yukarıda belirttiğim basit sebeplerden oluşan kaşıntılar için önlemler alabilirsiniz.
Sabun ve şampuan seçimlerinizde parfümsüz olanları tercih etmeye çalışıyın.
Banyo yaparken sıcak sudan uzak durun. Bunun yerine ılık bir suyla ve rahatlatacak kadar kısa bir sürede çıkın.
Eğer imkanınız varsa banyo suyunuza yulaf ezmesi koyabilirsiniz oldukça rahatlatıcı olacaktır.
Özellikle saçınızı hafif eğilerek yıkarsanız saçınızda ki kiri ve şampuanın köpüklerini vücudunuzdan geçmeyecek bir şekilde gidere yönlendirebilirsiniz.
Isıtıcı veya sobanın önüne oturmaktan ve ısıyı doğrudan almaktan kaçının.
Gün içerisinde eviniz müsaitse sütyensiz dolaşmayı deneyebilirsiniz.
Oturduğunuz yeri serin tutun, terleme kaşıntı üzerinde azdırıcı etkiye sahiptir.
Yaz aylarında bol bol duş alın ve suyu havlu ile kurulamayın.

Evet anneler benim kaşıntılar ile mücadele ederken kullandığım yöntemler bunlardı ayrıca ” Bepanthol Kaşıntı Kremi Hamileler Kullanabilir Mi ? ” sorusuyla çok karşılaştığım için bu konu hakkında kısa bir araştırma yaptım ve kullanımında her hangi bir problem olmadığını öğrendim bilginiz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir