Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Anneler ve Anne adayları merhabalar.
Hamile olduğumuzu öğrendiğimiz ilk günden doğumdan sonrasına kadar merak edilen bir konudur cinsel ilişki.
Çocuğumuza bir zarar geleceği korkusunun yarattığı bir sakınma durumu hepimizin başına gelmiştir. Mutlu bir evliliği olan her çiftin düzenli bir cinsel hayatı varken bir anda çocuklarının olacağını öğrendiklerinden bir süre sonra tekrar birlikte olmak istediklerinde ” çocuklarına zarar verme ihtimalinden ” korkarak bir birlerinden kaçınmaya başlarlar. Şimdi sizler için doktor arkadaşlarımla konuşarak ve kendi deneyimlerimden faydalanarak sizlere bu konu hakkında birkaç açıklama yapayım. Hamilelikte İlişkiye Girmek hakkında merak ettiklerinizin hepsini cevaplamaya çalışacağım.

Hamileliğin İlk Haftalarında İlişkiye Girilir Mi

Testlerinizi yaptınız ve sonuçlarınız pozitif çıktı yani hamilesiniz. İlk doktor muayenesi esnasında doktorunuzla kritik bir sorun olup olmadığı hakkında bilgi alınız. Evet gelelim sorumuzun cevabına Hamilelik süresince doktorun belirteceği her hangi bir risk olduğuna dair bilgi verilmediği sürece her dönem cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Hamilelikte Kaçıncı Haftadan Sonra İlişkiye Girilebilir diye düşünmenize gerek yok yani. Eğer daha önce bir düşüğünüz olmadıysa veya düşük riski taşımıyorsanız ilişkiye girmenizde her hangi problem yoktur panik olmanıza gerek yok.

Doktorunuz riskli bir dorum olduğunu söylemediği sürece ilişkiye girebilirsiniz.

Cinsel İlişkiye Girmenin Bebeğe Zararı Var Mı

Hamileliğiniz boyunca aklınızda ki tek şey elbette çocuğunuz ve onun sağlığı olduğu için cinsel ilişkiye girmeden öncede onun sağlığını düşünüyor olmanızdan daha normal hiçbir durum yok elbette. Fakat hiç merak etmeyin cinsel ilişki süresi boyuncada vücudunuz bebeğinizi gayet iyi bir şekilde korumaya devam edecektir. Eşinizle bir şeyler yaparken, bebeğinizi koruyan bir kese ve plesantası olacaktır. Bazen eşlerde cinsel birliktelik sırasında çocuğunun kafasına bir zarar vereceğini düşünür fakat bu tıbbi olarak imkansızdır. Bebeğinizin bulunduğu Amniyotik kese eşinizin ulaşamayacağı bir noktada ve güvendedir.
Özellikle hamileliğin son dönemlerinde Hamilelikte Kaç Haftaya Kadar İlişkiye Girilebilir düşüncesi siz ve eşinizde çoğalacaktır yine tekrar ediyorum doktorunuz aksi bir durum yani siz ve bebeğinizle ilgili risk olduğunu belirtmediği sürece düzenli seks hayatınıza devam edebilirsiniz.

Hamilelikte Hangi Durumlarda Cinsel İlişkiden Kaçınılmalıdır

Elbette hamilelik süresince normal şartlarda cinselliğin bir zararı yoktur fakat bazı durumlarda doktorunuza danışmanız gerekecektir. Özellikle birliktelik sonrasında kanama yaşıyorsanız veya bir lekelenme söz konusu ise mutlaka doktorunuza danıştıktan sonra cinsel birlikteliğe devam etmelisiniz. Plasenta Previa teşhisi konulduğu yani plesantanın serviksiyi kapladığı dönemlerde cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca suyunuz geldikten sonra enfeksiyon ihtimali sebebiyle cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekmektedir.

Doğumdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilebilir

Artık doğumdan sonra verilen doktor bilgilendirilmesinde bu süresinin 40 gün olduğu belirtilmektedir. 40 gün boyunca vücudunuzun kendisini toplaması, serviksin’in kapanması ve kanamalarınızın tamamen durması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir