Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Anneler;
Bugün sizlerle Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı gibi soruların cevaplarıyla ilgili bilgiler aktaracağım. Hamilelik süresince yürüyüş yaparak vücudunuzu daha zinde tutarken, ruhsal olarakta daha iyi hissetmenizi sağlayabilirsiniz. Elbette yürüyüşün sizler için dikkat edilmesi gereken bazı durumları da olacaktır işte bugün sizlere hamilelikte yürüyüş ile ilgili temel tüm soruların cevabını birlikte inceleyeceğiz.

Hamilelikte Yürüyüş Süreleri

Öncelikle belirtmem gerekir ki doktorunuz aksi bir durum belirtmemişse daha önceden yürüyüş alışkanlığınız varsa hamileliğin en başından itibaren doktorunuzun onayını aldıktan sonra normal bir şekilde yürüyüş yapmaya devam edebilirsiniz. Eğer daha önce yürüyüş yapmayan biriyseniz bu süreçte ilk başlarda daha az zamanlar yürüyerek başlamanızda fayda var. Elbette ben size net olarak şu kadar dakika boyunca yürüyün tarzında bir bilgi veremem bu doğru olmaz ama kendi tecrübelerimden tavsiyeler verebilirim bunun net süresini ayarlamak tamamen sizin elinizde olan bir durum. Gebelikte Yürüyüş her açıdan sizi mutlu edecektir buna emin olabilirsiniz. Bende sizler için üç aylık süreçler içinde hamileliğiniz boyunca yapabileceğiniz yürüyüş planına başlıyorum.

İlk Üç Aylık Dönem

Bu dönemde eğer daha önceden yürüyüş alışkanlığınız yoksa 20 dakikayı geçmeyecek şekilde ve haftanın 4 günü olacak bir program başlangıç için idealdir. Daha sonra kendinizi rahat hissetmeniz durumunda gün sayısını 5’e süreyi de 30 saate kadar çıkarabilirsiniz.
Eğer daha önceden yürüyüş alışkanlığınız varsa gün sayısını 5 ile süreyi de 35 dakikalık bir periyotta başlatabilirsiniz. İlerleyen haftalarda 6 günde 1 saate varana kadar yükselişle yürüyüş yapabilirsiniz.

İkinci Üç Aylık Dönem

Haftanın 5 günü günlük 10’ar dakikayla sürece başlayabilirsin. Kendini iyi hissettikçe haftanın iki günü süreyi yarım saate kadar çıkarman da bir sakınca yok. Son aylara doğru 6 gün, 1 saate varan yürüyüşler yapabilirsin.

Üçüncü Üç Aylık Dönem

İkinci üç aylık dönemden sonra yürüyüşlerini haftanın her günü 1’er saatlik 2 sette tamamlayabilirsin. Kendine dikkat etmen gerektiğini sakın unutma ve yorulduğun zamanlarda mutlaka dinlen.

Hamilelikte Yürüyüşün Yararları

Hamileyken Yürüyüş Yapmak belli planlar çerçevesinde ilerledikçe size oldukça büyük artılar sağlayacaktır.
İlk olarak düzenli bir spor gibi yapıldığı için vücut güzelliğinize mutlaka katkıları olacaktır. Ayrıca kan basıncınızı ve kalp ritminizi düzenleyerek doğum esnasında yaşanacak sorunlara karşı önlem oluşturmakta. Hareketsizlik ağrılara sebebiyet verdiğinden yürüyüş bu ağrıları azaltacaktır. Daha yorgun olduğunuz ve nefes alış verişiniz düzenleştiği için uyku kalitenizde artacaktır. Ayrıca Pelvis bölgesinde ki kasları güçlendireceği için doğum sırasında daha kolay bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır.

Evet anneler sizler için bugün gebeyken yapılacak yürüyüş programıyla ilgili bildiklerimi paylaştım sizinde bu konu hakkında ki fikirlerinizi yorumlar kısmından bize yazmanızı bu sayede yeni anne adaylarını bilgilendirmenizi rica edeceğim.

One thought on “Hamilelikte Yürüyüş İle İlgili Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir