Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Herkese Merhabalar;
Bir kadının hamile olduğuna inandıran ve aşağı yukarı gebelikte ki tüm belirtilerin çok net bir şekilde görüldüğü nadir bir durumdur Yalancı Hamilelik . Mide bulantısı, halsizlik, sürekli yorgun olma durumu, şişlik ve hatta göğüslerde hassaslaşma gibi hamileliğin tüm belirtilerini taşıyabilirsiniz. Bu durumu düşük yapmayla karıştıranlar olabilir, kesinlikle bu bir düşük durumu değildir. Yalancı gebelikte asla bebek oluşumu yoktur. Olmamasına rağmen siz hatta aile fertleriniz bile bir bebeğinizin olacağına uzun bir süre inanabilirsiniz. Uzmanlara göre yegane sebeplerinden birisi kişinin ruh sağlığıdır. Özellikle hamileliği isteyip ulaşamayan kadınların veya hamilelik üzerine baskı hissedenlerin daha sık karşılaştığı düşünülmektedir. Elbette bunun bir araştırması henüz yapılmadı.

Yalancı Hamilelik Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir

Yalancı hamilelik ile gerçek hamilelik arasında belirtiler bakımından bir fark söz konusu değildir. Ruhen, vücudumuzu o kadar çok etkileriz ki gerçek tespit edilmediği süre boyunca ay ay gerçek hamilelik ilerleyişlerini aynen yaşamaya devam ederiz. Genel olarak belirtmek gerekirse Yalancı Gebelik Belirtileri şunlardır.
Şişkinlik yani abdominal bir büyüme yaşanır tam olarak kesinleşmemekle birlikte bu şişkinliğin Gaz veya Yağ olduğu düşünülmektedir.
Adet düzensizliği de çok sık yaşanan bir durumdur. Ayrıca yalancı gebelik durumu yaşayan her kadın bebeğin hareketini hissettiğini ve büyük bir çoğunluğu ise bebeğin tekme bile attığını belirtmektedir.
Ayrıca göğüs hassasiyeti, kusma, göğüslerde büyüme, göğüslere süt gelmesi ve iştah artışı görülebilir. İlerleyen süreçte bu durumun fark edilmemesi halinde doğum sancısı bile yaşayabilirsiniz.

Hamilelikten ayırmak için mutlaka test yapılması gerekmektedir.

Yalancı Hamileliğin Tedavisi Nedir

Öncelikle Yalancı Gebelik durumunun tespit edilmesi gerekmektedir bunun için kan testi veya ultrasyondan yararlanabilirsiniz. Çünkü yaşanan bütün belirtilere rağmen bir bebek oluşmayacağı için bu testlerden sonra hamile olmadığınızı öğrenmiş olacaksınız.
Bu süreçten sonra artık tedavi amacıyla Psikolojik destek görmeniz gerekmektedir. Yalancı hamileliğe fiziksel bir ilaç bulunmamakla birlikte adet düzensizliğine reçete yazılmaktadır. Bunun dışında psikoterapistten yardım alabilir ve onun uygun gördüğü ilaçları kullanabilirsiniz.

Yeni bir olgu olmamakla birlikte aslında çok yaygın görülmeyen bir durumdur özellikle son dönemde düşmeye devam etmektedir. Hamilelik ile ilgili gelişen tedaviler sayesinde çocuk sahibi olmak isteyen kadınların tedavisinin yükselmesinin de bunda olumlu bir etkisi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir