Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Anneler;
Bugün artık evimizin 4 tarafında ayrı ayrı topladığımız yedeğinin yedeği olan emzikten kurtulmanın vakti geldiğine inanmaya başladınız ama doğru zamanın gelip gelmediğini mi bilmiyorsunuz? İşte sizler için emziği bırakmak için bilmeniz gerekenler.
Emzik Kullanımını Bıraktırmak ne kadar erken, o kadar iyi diye düşünmeniz gerekmektedir. Evet emziğin ilk doğum ve bir yıla kadar koruyucu faydaları var özellikle Ani Bebek Ölümü sendromuna karşı risk azalttığı söylenmektedir. Fakat 12 ay sonrası emzik bırakılması oldukça zorlaşmaktadır. 2 yaşından sonra emziği sınırlayarak, 4 yaşında tamamen bıraktırmamız gerekiyor. Özellikle çene yapısında ve dişlerde oldukça büyük hasara sebebiyet vermektedir. Çocuğunuz 2 yaş sendromuna yakalandıklarında emzik konusunda size daha fazla itirazda bulunacaktır fakat 3 yaşına girdiği zaman durum artık fiziksel bir bağımlılıktan duygusal bir bağımlılığa girmektedir.

Emziği Bıraktırmak İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Çocuğunuza bir oyuncak vermelisiniz. Bir battaniye veya sevdiği bir oyuncağı yumuşak olması şartıyla çiğnemesine izin vermelisiniz. Çünkü çiğnemekte bir süre sonra onu emmek kadar rahatlatacaktır.

Dünyamızda birçok gereç gibi emziklerin de bir süresi vardır. Önce ona nesnelerin bozulabildiğini veya kırılabildiğini anlatmalısınız. Artık kullanılmayacak durumda olan gereçleri ona göstererek ” Artık bozuldu ve tamir edilmesi pek mümkün görünmüyor bu yüzden onu çöpe atmalıyız. ” diyerek sürece alıştırmalısınız. Sürecin tamamlandığına ve çocuğunuzun bunu anladığına inanıyorsanız bozuk bir emzikle rutini tekrarlayarak o emziği çöpe atabilirsiniz.

Kendinize üç günlük bir plan yapın ve ilk iki gün ona emziğini artık bırakacağınızı açıklayın. Her gün ve 1 dakikaya yakın bir şekilde açıklamalara devam edin ve o gün geldiğinde emzikten beraber kurtulun.

Emziği bıraktırmak gerçekten sizi çok zorlayabilir ama bu çocuğunuzun sağlığı için unutmayın.

Kullanımı sınırlamak bir başka çözüm odaklı bir süreç olabilir. Bebeklerin Emzik Bırakması kolay bir süreç değildir bu yüzden mutlaka sabırlı olmalısınız. Bebeğinizin sadece uyurken emmesini sağlamak adına gün içerisinde hiç vermeyerek yatma rutini haline getirebilirsiniz. Bu yöntem ayrıca bir basamak olarakta kullanılabilir.

Onu daha büyük bir hediye karşılığında dönüştürmeyi deneyin. Emzik perisi veya bir oyuncak ayıya verilecek emziğin ona daha büyük bir hediye olarak gelmesini sağlayabilirsiniz.

Bütün bu yöntemlerin yanında ilk başta zor gelecek olsa bile en etkili yöntem direk bırakmaktır. Direk bırakarak çok kısa bir sürede çözüme direk ulaşabilirsiniz. En kolay ve en gürültücü yöntem olarak söyleyebiliriz bu yöntemi. Sinir krizlerine girebilir veya size karşı öfkeli davranabilir ama unutmayın, her geçiş süreci gibi buda elbet son bulacak.

Evet anneler benim sizler için önerdiğim tavsiyeler bunlar, sizler nasıl tecrübeler edindiniz bu zamanlarda bize yorumlarda anlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir