Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Herkese Merhabalar;
Özellikle ilk çocuklarımızda bebeğimizin ne zaman görmeye başlayacağı sorusu tüm aile fertleri tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Karanlık bir ortamdan çok aydınlık bir ortama doğan bebeklerimizin doğar doğmaz gözlerini açması elbette beklenemez. Ayrıca diğer birçok sebepte bebeklerimizin doğar doğmaz gözlerini açmasını engellemektedir. Bunların en başında oluşan yoğun ödemler ve verniks sıvısının göz kapaklarını yapıştırması gösterilebilir. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren gözlerini açmak isteyeceği için ilk doğumunda açılmayan gözleri uyarıcıların yoğunluğuna göre yavaş yavaş gözlerini açıp kapatmasına sebebiyet verecektir. Aradan geçen birkaç saat sonrasında bebeğiniz gözlerini tamamen açarak size gözlerini göstereceğinden emin olabilirsiniz. Bebeğinizi doğumdan sonra loş bir ortama alabilirseniz, gözlerinin daha kısa sürede açılacağını görebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Görür

Yeni doğan bebeğiniz gözleri açıldığından itibaren etrafını görmeye başlar fakat bu görüntü net bir görüntü değildir. Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar sorusunun cevabı ise yaklaşık olarak 1 aylık bir süreçte tam olarak gece ve gündüz ayrımını yapmaya başladıkları zaman olarak cevaplandırılabilir. Bebeğiniz bu 1 aylık süreçte geceleyin gözlerini tamamen açabilir veya gündüzleri gözlerini kısabilir bu gece ve gündüz ayrımının yapılmamasından kaynaklanan bir durumdur. Bir ay içinde bebeğinizin beyin gelişimi de ona gece ve gündüzü öğreteceği için davranışları daha normal bir hal alacaktır. Bu süreçte bebeğinizi geceleri karanlıkta uyutmaya ve gündüzleri aydınlık ortamlarda uyutmaya dikkat etmelisiniz.

Karanlık bir ortamdan, aydınlık bir ortama gelen bebeğinize biraz zaman vermelisiniz.

Aylara Göre Bebeklerin Görme Süreci

Bebeğimiz her konuda olduğu gibi görme duyusunda da çok hızlı gelişim gösterecektir. Bebeklerin yapılan araştırmalar neticesinde ortalama olarak alınan görme becerisi ilerlemeleri şu şekildedir.
0-2 ay: 1 metreye yakın bir mesafeden ışığı, canlı renkleri ve siyah- beyaz renkleri, parlak ve büyük cisimleri görmeye başlayacaktır. Annesini gördüğü zaman tepki verecektir. Yaklaşık %5’lik bir netlikle görecektir.
2-3 ay: Yakından gözlerine baktığınız zaman onunla göz göze geldiğinizi hissetmeye başlarsınız. Yatay olarak hareket eden cisimleri izlemeye başladıktan kısa bir süre sonra dikey yönde hareket eden cisimleri izlemeye başlayan bebeğimiz son olarak dairesel olarak hareket eden parmağımızı takip edebilir seviyeye gelir.
3-6 ay: Özellikle büyük ve parlak renkli cisimlerin yerlerini algılayarak onları tutmaya çalışır. Renkleri daha iyi görmeye başlar ve çevresiyle temas kurmaya çalışır. Bu ay döneminde bebeğimizin ilgisi çevreye dağılacağından dolayı meme reddi başlayabilir, daha az dikkat çekici yerlerde emzirme denenerek bu sorunu düzeltebilirsiniz.
6-10 Ay: Yaklaşık %10 düzeyinde bir görme olmasına rağmen küçük cisimleri görerek onları tutmaya çalışır ve daha önce tanıdığı cisimlerin yarısını bile görse tamamını tahmin edebilir.
10-18 Ay: 6 metreye yakın bir görüş mesafesinde tanıdığı kişilere tepkiler verebilir.
Bebeğimiz 18 aylıktan itibaren gelişimine bu şekilde devam eder, yapılan araştırmalar sonucunda 3 yaşından itibaren çocuğun görme becerisi, yetişkinlerin görme seviyesinin %80’inene kadar geldiği belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir