Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhabalar Anneler;
Bugün sizlerle doğumdan sonra en çok merak edilen bir konuyla ilgili düşüncelerimi paylaşacağım.
Hepimiz çocuğumuz doğduktan kısa bir süre sonra acaba ilk ne zaman konuşacak?
Çocuğum neden hala konuşmadı? Hatta süreç uzarsa acaba çocuğum da bir sorun mu var? Sorularıyla cebelleşir dururuz ta ki o ilk kelimesini söyleyene kadar. En nihayetinde hepimizin aklında tek bir soru oluyor Bebekler Kaç Yaşında Konuşmaya Başlar şimdi sizlerle bebeğinizin konuşma süreciyle ilgili gelişmeleri ay ay paylaşmayı düşünüyorum bu sayede en azından bebeğinizin davranışlarını takip ederek konuşma ile ilgili durumunu daha net anlayabilirsiniz.

0-6 Ay Bebeklerde Konuşma Süreci

Bebeğiniz artık bir ses duyduğunda irkilmeye başlamıştır. Yanında konuşulduğu dönemlerde gülümseyerek veya tamamen sessizleşerek tepki verir. Özellikle anne sesini tanıdığı davranışlarından belli olmaya başlar. Anne ve babasını gördükçe gülümser ve her ihtiyacı için farklı şekilde ağlamalar ile tepki verir. Özellikle 4. Ayından itibaren sese daha hızlı tepki vererek başını sesin geldiği yöne doğru çevir. Müzik sesine ilgi göstermeye başlar. Ses çıkaran oyuncaklara karşı daha ilgili olur. Ayrıca 6. Aya doğru babıldama olarak adlandırılan hece tekrarı yapmaya başlar.
Bebeklerde Geç Konuşma tespiti için sakın acele etmeyiniz, önünüzde daha uzun zamanlar var unutmayın.

Bebeğiniz konuşmaya başlamamışsa hemen panik olmanıza gerek yok. Her bebeğin konuşma eğilimi farklıdır unutmayın.

7 – 12 Ay Bebeklerde Konuşma Süreci

Bebeğiniz artık basit objelerin isimlerini tanıyarak ona göre tepkiler vermeye başlar. Doğum gününe yaklaştığı dönemlerde beklenen ilk kelimelerini söylemeye başlayabilir. Değişik konuşma seslerine karşı taklit etmelere başlar. Kısa iletişim kelimeleriyle hareketleri birleştirmeye başlar. Daha fazla hece tekrar etmeye başlar ve ona sorduğunuz basit sorulara cevaplar vermeye başlar.
İlk bir yaşına kadar çocuğunuzun duyma ile ilgili problemlerine hakim olmaya çalışın özellikle iltihaplanma gibi bir sorun düzenli olarak tekrarlanıyorsa muhakkak doktora gitmenizi tavsiye ederim. Bebeğinizle durmadan konuşun onun çıkardığı sesleri gözlerine bakarak taklit edin. Ayrıca büyük resimli çocuk kitapları okuyun, lisan gelişimi ve ileriye yönelik kitap okuma alışkanlığı için çok faydalı olacaktır.

13 – 24 Ay Bebeklerde Konuşma Süreci

Artık bebeğiniz daha aktif bir döneme girdiği için merak olgusu artmıştır ve bu sayede bebeğinizin gelişimi oldukça hızlanacaktır. Çocuklarda Konuşma Yaşı için en iyi başlangıçlar bu dönemde atılmaktadır. Sizin verdiğiniz basit komutları yerine getirmeye başlamış olan bebeğiniz vücudunun birkaç parçasını da gösterebilir. Özellikle kitap okuyan ailelerin çocukları bu dönemde kitaplardan resimleri gösterebilir. Söylediği kelimeler gün geçtikçe artmaktadır.
Bu dönemde çocuğunuzla yaptığınız herşeyi konuşarak yapın. Basit bir dil kullanın ama doğru lisan ile kullanmaya özen gösterin. Çocuğunuzun bildiği kelimeler üzerinden kelime haznesini arttırmaya yönelin çocuğunuz ” araba ” diye biliyorsa ” evet bu kırmızı araba ” şeklinde yanına başka kelimeler getirerek o kelimeleri öğrenmesini sağlayın.

25 – 36 Ay Bebeklerde Konuşma Süreci

Artık bebeğiniz onu tanıyanlar tarafından anlaşılacak kadar konuşmaya başlamıştır. 2 – 3 kelimeyi yan yana getirerek cümle kurabilir. 2 adımlı komutları yapabilir. Basit kavramlarla zıt anlamlı kelimeleri anlayabilir.
Çocuğunuzu elektronik eşyalara terk etmemelisiniz onun yerine geliştirici oyunlar oynayarak ona yardımcı olabilirsiniz. Onun anlayabileceği şekilde onunla diyaloglar kurmaya devam edin.

Anne ve Babalar Dikkat Bu Konu Çok Önemli

Bebeğiniz artık 3 yaşında ve hala konuşamıyorsa lütfen kendinizi üzmeyin. Bu durumun ne kadar kötü olduğunu biliyorum fakat bazen çocuklarımız da konuşma açılması geç gerçekleşebiliyor. Çocuğunuzu daha dikkatli takip ederek bir problem olup olmadığını anlayabilirsiniz. Unutmayın ki Çocuklarda Geç Konuşma çok sık yaşanabilen bir durumdur.
Çocuğunuz konuşma dışındaki alanlarda zorlanıyor mu?
Sizi net bir şekilde anlayabiliyor mu?
Size anlatmak istediği şeyi vücut dili veya eliyle göstererek anlatabiliyor mu?
Öğrendiği kelimeleri unutmuyor mu?
Gelişiminde duraksamalar yaşanmıyor mu?
Utangaç değil ve interaktif midir?
Evet bu sorulara ” Evet ” cevabını veriyorsanız çocuğunuzun ilerleyen dönemde konuşmaya başlayacağını söyleyebilirim fakat yinede bir doktora görünerek konuşma ve lisan alanında bir destek almanıza gerek olup olmadığı hakkında bilgilendirme alabilirsiniz.

Evet kıymetli anneler bu yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım yazılarımı beğeniyorsunuzdur. Sizlerde bebeklerinizin konuşma süreçlerinden bahsedin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir