Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Bebek ve uyku kelimeleri yan yana geldiğinde ebeveynlerin alına genellikle bebeklerin uykusunu çaresizce beklemek gelebilir. Bu durum da normal olarak olumsuz çağrımlara neden olur. Ancak bebeklerin kendi kendilerine uyumaya bırakılmasından çok daha fazlası yapılarak rahat bir süreç geçirmek mümkündür.

Bebeklerin beyin gelişimi için uyku özellikle deliksiz uyku çok önemlidir.

Bebeklerde Uyku Eğitimi Nedir?

Küçük çocuk ya da bebeklerin, kucakta gezdirilmeden veya sallanmadan kendi kendilerine uyuyabilmelerine olanak sağlayan eğitim sürecinin tümüne bebeklerde uyku eğitimi adı verilir. Bebeklerin gece boyunca kesintisiz şekilde uyuyabilmeleri için sağlıksız alışkanlıkların tamamı ile sağlıklı alışkanlıklarla değiştirilmesi bu eğitim sayesinde mümkün olur.

Yalnızca bebeklerin uykuların kesintisiz olması için kullanılmasından ziyade bebeklerin uyku düzeni için de gerekli olan bebeklerde uyku eğitimi içinde pek çok parçası olan bir sistem olarak nitelendirilebilir.

İçinde pek çok parçası bulunan bu sistem için söz edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Peki, bebeklerde uyku eğitimi parçaları nelerdir? Gelin bunlara şimdi birlikte göz atalım.

Gelişimsel Faktörler: bebeğin doğumunda herhangi bir sorun yaşanıp yaşanmadığı, gelişimini nasıl devam ettiği ve bebeğin nasıl bir mizaca sahip olduğu uykun eğitiminde en dikkat çekici noktalardan biridir.

Duygusal Faktörler: bebeğin günlük bakımı ile kimin ilgilendiği, kardeşlerinin olup olmaması ve kreş eğitimi alması gibi durumlar bebeğin duygusal faktörlerinde, dolaysıyla da uyku eğitiminde belirleyici etkene sahiptir.

Çevresel Faktörler: bebeğin uyuduğu odanın koşulları, oda ısısı, eşyaların konumları ve gürültü çevresel faktörlerde dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Fiziksel Faktörler: Annenin sağlıklı beslenmesi, aktivite düzeyi, bebeğin sağlık durumu ve güzlük düzen fiziksel faktörler açısından önemli yer tutan noktalardır.

Bebeklerde uyku eğitimi sayesinde bebeklere sağlıklı bir uyku sistemi edindirmeye çalışırken tüm bu faktörler göz önünde tutulmalı ve hepsi birlikte değerlendirilmelidir. Böylece bebeklerin uyku sorunlarını neden kaynaklı olduğu anlaşılabilir ve nitelikle bir uyku eğitimi verilebilir.

Bebeklerde Uyku Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Pek çok uzman bebeklerin gelişimine göre bu eğitimlerin 4 ile 6 ay arasında başladığını belirtir. 6 aylık ve sonrası bebekler için uyku eğitiminin verilmesi, kısa sürede olumlu sonuçlar verebileceği gibi bebeğin yeni sistemine çabuk alışmasını da sağlayacaktır. Bu aylardan itibaren bebeklere verilen uyku desteğinin günden güne azaltılması ile uyku eğitiminde ilk aşamaya geçilmiş olacaktır. Örnek vermek gerekirse, bebeğinin sallatarak uyutan biriyseniz bebeğiniz uyuyana kadar sallamak yerine uyumadan bir süre önce sallama işlemini bitirmelisiniz.

Bebeğiniz uykuya daldığı anda kucağınızda dahi olsa uykuya dalmadan kısa süre önce kesilmiş olan sallama süreci ilk aşmada önemli bir yol kat etmek anlamına gelir. Sonraki günlerde bebekler aynı şekilde uykuya dalmaya başlayacak ve günden güne eğitiminin ilk parçasını başarmış olacak. Bu süreç içinde bebeğinize sesiniz ya da ninniniz ile destek verebilir, kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Bebekler ilk aşamada kucakta, arabada ya da sallanarak uyuyor olabilirler. Bebeğinize uyku eğitimi verirken kesinlikle yumuşak geçişler yapmak gerekir. Bazı ebeveynlere ilk etapta bu durum zor gelebilir, bazı ailelere de hayli kolay süreç olarak yansıyabilir.

Bebeklerin uyu alışkanlıklarını değiştirmeye çalışırken, bebeğiniz size eğer konuşamıyorsa ağlayarak cevap verecektir. Bu noktada önemli olan bebeğinizin zorlandığını hissettiğiniz anda ona sevgi ve güven vermeniz gerektiğidir. Bebekler, gelişimlerini sağlıklı tamamlamak ve düzenli uyku düzenine geçmek için kesinlikle sizin sevginize ihtiyaç duyacaktır. Bebeğinize gösterdiğiniz sevgi ve ilgi bebeklerde uyku eğitimi için en temel nokta olacak ve ilerleyen zamanlarda yapılan yumuşak geçişler ile çok daha sağlıklı bir uyku düzeni sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir