Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Bebeklerin ağlaması genellikle anne ve babaları endişelendirir. Henüz ilk bebeğine sahip olan ailelerde ise durum bu sebeple tartışamaya kadar gidebiliyor. Bu noktada bebeklerin neden ağladığının ve sakin bir şekilde nasıl yatıştırılması gerektiğinin bilinmesi büyük önem taşıyor. İşte bebekleri ağlatan başlıca nedenler.

Ağlamanın Altında Yatan Nedeni Bulma

Bebekler dünyaya gözünü açtığı ilk andan itibaren ağlamaya başlarlar. Bunun sebebi akciğerlerine dolan oksijenin akciğerlerini yakmasıdır. Ancak doğumun ardından bir süre sonra bebekler çok daha farklı nedenler ile ağlamaya başlarlar. Hemen herkesin bildiği gibi en temel ağlama nedenleri acıkmalarıdır. Eğer bebek ağlaması yaşanıyorsa, ilk olarak bebeğin beslenmesinin üstünden 3 saat geçip geçmediği düşünülmelidir. Bebekler küçük midelere sahip olduğundan hızlı sindirim gerçekleştirir ve çabuk acıkırlar. Bu nedenledir ki en büyük ağlama nedenleri acıkmaktır.

Bunun yanı sıra pek bilinmeyen fakat bebek ağlaması nedenleri içinde en çok yer alan bir diğer etken de ortam ısısının yüksek olmasıdır. Ev ya da oda ısısının 21 ile 25 derece arası olması bebeklerin ağlamaması için ideal sıcaklıktır.

Bebekleri her zaman üşüyeceklerini düşünerek kalın giydirmek yapılan en büyük hatalardan birisidir. Üstündeki kalın giysilerden sıkılan ya da bunalan bebekler bu sebeple de oldukça fazla ağlayarak rahatlamak istediklerini ebeveynlerine anlatmak isterler.

Bir başka bebek ağlama nedeni ise havasız ortamda bulunulmasıdır. Bulunulan ortamın belli aralıklar ile havalandırılması bebeklerin çok daha rahat olmasına imkân tanıyacaktır.

Burun tıkanıklığı ya da gaz sebebi ile ağlamak da bebeklerin sık yaptığı bir durumdur. Bebekler nasıl nefes alacaklarını bilmezler. Bu sebeple eğer burunları tıkanırsa ağızları ile nefes alabileceklerinin farkında olmadıklarından burun tıkanıklığını ağlayarak anlatmaya çalışırlar.

Özellikle ikinci ve üçünce haftalarında çok daha sık gaz sancısı yaşayan bebekler, bu sıkıntılarından dolayı da ağlama yoluna başvururlar. Geçici bir süreç olan bu dönemde aile bireyleri bebeklerini sakinleştirme ve sevgi gösterme yoluna gitmelidir.

Bebeğinizin neden ağladığını onun vücut hareketlerinden anlayabilirsiniz.

Bebek Ağlamasına Nasıl Yaklaşılmalıdır

Pek çok sebeple ağlayan bebeklerin her bir neden göre farklı ağlama giderme yöntemleri bulunur. Bunun için bebeğin ağlama nedeni iyi teşhis edilmeli ve buna bağlı olarak yöntem uygulanmalıdır. Tüm yöntemlerin başında ise bebeği sakinleştirme yoluna başvurulması gerekir. bu yöntem yalnızca bebeğe sevgi göstererek olur ve ağlaması geçici bir sebebe bağlı olan bebeklerin ağlama süreleri bu sayede çok daha kısa sürelere düşmüş olur.

Evet anneler bebeklerin ağlamalarıyla ilgili kendi tecrübelerimden ve bilgilerimden oluşan yazımı umarım beğenmişsinizdir. Sizlerde yorumlar kısmından bizimle bebeğinizin ağlamalarıyla ilgili tecrübelerinizi anlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir