Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Sevgili Anneler;
Bizler bebeklerimiz için hep en iyisini isteriz ve onları her zaman koruyup kollar, iyi bakımlarını sağlamak isteriz. Bebeklerimizin sağlığı, beslenmesi ve temizliği bizim için oldukça önemlidir. İşte bunca uğraşa rağmen hepimizin en az bir iki sefer yaşayacağı bir sorundur Özel Bölgede Pişik hatta bazı durumlarda bebeğimizin tüm vücuduna yayılabilir bu problemimiz. Şimdi sizlere önce pişik problemini ve daha sonra nasıl bir çözümleri olduğunu paylaşacağım. Umarım sizlerde bu problemden en kısa zamanda kurtulursunuz.

Peşik Nedir ve Neden Oluşur

Bebeğimizin bakımı ve sağlığı hepimiz için oldukça önemlidir. Onun sağlıklı oluşuyla mutlu olur, bir aksilik durumunda da bir o kadar üzülürüz. İşte ne kadar uğraşırsak uğraşalım bazı problemler yinede kendini gösterebiliyor. Temizliğine ve sağlığına ne kadar dikkat etsek bile bu problemlerden kaçamıyoruz maalesef. Bu problemlerin en çok görüleni ve bizim canımızı en çok sıkanı pişiktir. Yumuşak bir döküntü halinde oluşan bu kızarıklıklar bebeklerimizin poposunda ve uyluğunda bazen boyunlarında ve nadiren de kol altı ve eklemlerde görülebilir. Pişik Sebepleri olarak verilebilecek birkaç faktör bulunmakta.
* Bebeğimiz için kullandığımız bez, ıslak mendil gibi ürünlere bebeğimizin alerjisinin olması.
* Banyo yaptırdıktan veya sıcaklarda terlediği dönemlerde kurulaması iyi yapılmaz ve nemli bırakılırsa.
* Katı gıdaya geçiş sürecinde.
* Bebeğimizin ishal olduğu dönemlerde.
Çok büyük bir rahatsızlık olarak görülmese de bebeklerimizin pişik olması hepimizi olumsuz etkileyerek bizi mutsuz etmektedir. Bu sebeple birkaç önlem paylaşmak istiyorum.

Bebeğinizin altının ıslak kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Bebeklerde Pişik Öncesi Yapılacaklar

Özellikle Bebek Poposunda Pişik sorunun çözümü olarak pişiği önlemek çok önemlidir. Yani oluşumunu durdurabilirsek zaten böyle bir probleme çözüm aramak zorunda kalmayacağız. Bu sebeple pişik öncesi yapılması gereken bazı ayrıntıları sizlerle paylaşmak isterim.
* Bebeğimizin altını temiz tutacağız. Bol bol bezinin kontrolünü yapmamız gerekiyor çünkü bebeğimizin çişi ve kakası pişik oluşumunun en birinci sebeplerinden birisidir.
* Kullandığımız temizlik ürünlerinin alkol içermemesine dikkat etmemiz gerekir. Özellikle ıslak mendil seçimlerinde alkol durumunu göz ardı etmeyin.
* Bebeğimize dar kıyafetler giydirmiyoruz.

Bebeklerde Pişik Ne Zaman Geçer

Bebeklerde pişik sorunu genelde yukarıda belirttiğim kurallar çerçevesinde kısa bir sürede geçmektedir. Eğer bebeğinizin pişiği geçmiyor üstelik yayılmaya devam ederse bir haftadan uzun sürerse mutlaka bir doktora başvurmanız ve onun verdiği reçeteye uymanızı tavsiye ediyorum.

Ben genel olarak pişik probleminde bebeğimin vücuduna kimyasal sürmeyi istemeyen bir anneyim ama pişik kremi olarak bepanthol kullanmayı tercih ediyorum. Bunun dışında zeytin yağını da kullanabilirsiniz. Sizlerde pişik problemiyle ilgili aldığınız çözümleri bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir