Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Anneler ve Babalar;
Bebeklerimizin doğumundan itibaren hepimiz için en önemli unsurlardan birisi bebeğimizin gelişim sürecine göre ne kadar uyuması gerektiği problemidir. Üstüne üstlük birde bebeğimiz zor uyuyorsa işler iyice sarpa sarmaktadır. Bebeğinizin doğumundan sonra ki süreçte yapacağımız bazı taktiklerle bebeğimizin uyku düzenini onun gelişimi için gerekli hale getirebilmek oldukça kolaydır. Peki Çocuğun Uyku Saati nasıl olmalıdır?

Bebeklerin Uyuma Saati Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerimizin uyku saati düzenlemelerinin en önemli kurallarından birisi bebeğimizin kaç aylık olduğuna dikkat etmektir. Prematüre bebekler normal doğum bebeklere oranla daha fazla uyku ihtiyacına sahiptirler aynı şekilde yenidoğan bebeklerin uyku ihtiyacı da üç aylık bebeğin uyku ihtiyacından fazladır. Uzmanların belirledikleri ve bebekler için ortalama olarak alınan uyku saatleri şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Yenidoğan bebeklerimiz günde 20 saate yakın uykuya ihtiyaç duymaktadır. Yenidoğanların uyku düzeninde gece – gündüz kavramı olmadığı için kısa süreli aralıklarla bu saati yakalamaya özen gösterilmelidir. 20 saatlik uykunun büyük bir bölümünü gündüz uyuyacağı için annelerin kendilerini gece uykusuzluğuna ayarlaması için gündüzleri bebeğiyle beraber istirahat etmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca bebeğinizin gaz sancısı çekmemesine de dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Bebeğiniz 1 ayını doldurduktan sonra Yenidoğan Uyku Saati 15 ila 17 saat arasına çekilebilir. Bu uyku saatleri de tıpkı ilk ayında olduğu gibi sık sık ve kesik bir şekilde olacaktır.
  • 3 ayından sonra bebeğiniz günde 15 saat uykusunu gece – gündüz ilişkisine dönüştürmeye başlar ve uykusunun 10 saatini gece ve 5 saatini gündüz olacak şekilde ayarlamaya başlayacaktır. Tavsiyem gündüz uykusunu ikiye bölmeniz ve sabah ve öğleden sonra 2,5 saatlik iki parti şeklinde yapabilirsiniz.
  • 6 aylık Bebeklerin Gece Uyku Saati artık tamamen düzene girmiş bir şekilde annenin gece uykusuna ulaşabileceği bir şekil almış olmalıdır. Geceleri en az 5 saatlik iki periyot halinde uyumaya alıştırmak oldukça önemlidir.
  • 9 aylık bebeğinizi gece kesintisiz uyku ve gündüzleri kısa süreli iki parti veya tek bir parti ile uyku düzenine alıştırmanız gerekmektedir. Bebeğin gelişimi için gündüz uykusu oldukça önemlidir bu sebeple bebekleri gündüz uykusuna alıştırmanız ve bunu uzun bir süre sürdürmeniz oldukça önemlidir.
  • 12 aylık çocuklar uyku düzenini oluşturmuş hatta size birçok konuda itiraz etme kıvamına gelmiş olacaktır. Siz yine de gerekirse beraber olacak şekilde gündüz veya öğleden sonra bir kere en az 2 saatlik bir uykuyu çocuğunuza alıştırmayı unutmayınız.
Uyku düzeni olan bir bebek oldukça mutlu ve öğrenime daha açık olacaktır.

Uyku Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar ve Uykusuzluk

Uyku konusunda hepimizin kendine göre yaptığı çıkarımlar bulunmaktadır fakat bunların bir çoğu maalesef doğru gibi görünse de oldukça hatalı düşüncelerdir. Bunlardan ilki yorgun çocuğun daha rahat uyuyacağı konusudur. Sırf bu sebepten ötürü bebeklerini ve çocuklarını uzun süreler parkta yormaya çalışan aileler hepimizin dikkatini çekmiştir birçoğumuz da bu yanlışın uğruna neler yapmadık ki. Fakat yapılan araştırmalar yorgun çocukların kolay uyumasını bırakın daha huysuz ve öfkeli olacağını göstermektedir. Ayrıca annelerin ” tok bebek kolay uyur ” tezi de maalesef yanlış bilinmektedir. Tıka basa karnı doymuş olan bebeklerin gazını çıkarmadan yani sindirim sistemini rahatlatmadan uyuması gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca bu durum sağlıklıda değildir. Birde bebeğini alışması için ışığın altında ve gürültüde uyutma durumu var ki bunun büyük zararları olabilmektedir. Bebeğinizin gece algısına daha rahat alışabilmesi için onu muhakkak karanlık ve sessiz ortamlarda veya loş bir ışık altında uyutmanızı tavsiye ediyorum.
Bebeklerin uykusuzluk ile ilgili en büyük problemi gaz sorunudur. Bebeğiniz bunu göstermek adına size birçok mesajlar verecektir bunları takip etmek oldukça önemlidir. Bebekleri Ağlatan Başlıca Nedenler konusunu inceleyerek bebeğinizin ağlayarak verdiği mesajları daha net anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir