Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba anneler;
Hepimizin bebeğimizi kucağımıza aldıktan sonra aklına takılan ilk sorulardan birisi bebeğimizi ne kadar emzirmemiz gerektiğidir. Cevabı aslında çok kolaydır ama annelik hissiyatı bizi hep meraklandırır. Bebeklerimizi onların istedikleri sıklıkta ve onların istediği kadar emzirmemiz gerekmektedir. Emzirme Süresi bebekten bebeğe değişiklikler göstermektedir ama biberon ile beslemekten farklı olduğu için kendimizi rahat hissedemiyoruz.
Bideron ile beslerken gözümüzle görüyoruz, hep bir ölçek ile belirli miktarda besleme yapılmaktadır, emzirirken bunu göremememiz her zaman aklımızı karıştırmaktadır. İsterseniz şimdi sizlerle bebeklerimiz için doğru sıklık ve süreyi ortalamayı baz alarak açıklayalım.

Yenidoğan Bebek Emzirme Saatleri

Bebeğimiz ilk doğduğu zaman midesi yaklaşık bir kiraz kadardır. Gün gün midesi büyümeye başlar ve 10. günde bir yumurtanın büyüklüğüne ulaşabilmektedir. Bu süreçlerde bebeklerin ortalama 2 saatte bir emzirmeye ihtiyaç duyduğu ve yaklaşık yarım saatlik bir süre emmesi gerekmektedir. Bazı bebekler emerken uyma eğilimindedirler bu tarz bebeklerin aç kalmaması adına emzirirken üstünü çıkarıp, altını değiştirerek ona uyarılarda bulunup uyandırmaya gözen gösteriniz. Yenidoğan Emzirme Süresi için bebeğinizi iyi dinlemeniz gerekmektedir. Bebekler acıktıklarında mırıldanmaya benzer sesler çıkarır ve bu sürede hala emmeye başlamazlarsa ağlamaya başlarlar işte bu ağlamadan önce sizlerin acıktığını anlamanız lazım yoksa ağlayan bir bebeği memeye tutturmak çok zorlaşacaktır.

Bebeğinizi iyi dinleyin o zaten acıktığını size bildirecektir.

1 Aylık Bebek Emzirme Süresi

Midesi hala küçük olan bebeğiniz sizden sık sık emzirmenizi isteyecektir. Gündüzleri uyumadığı dönemlerde 2 saatte bir emzirilmek isteyecektir. Günlük 8 kez 20 dakikalık bir emzirme bebeğinize yetecektir. 6 haftalık olana kadar çok yüksek gaz sancıları duyduğu için bebeğiniz aç olmasa bile bir çok ihtiyacını emerek karşılamaya çalışacaktır. Özellikle gün sonlarında aç olmamasına rağmen saat başı 20 dakikalık bir emme isteği bebeğinizde yaşanabilir bu çok normaldir.

1-3 Aylık Bebek Emzirme Süresi

Bebeğinizin büyüyen midesi sayesinde artık 4 – 5 saate kadar çıkan bir emzirme sıklığına ulaşabilirsiniz. Bu uzayan süreçler genellikle gece oluşmaktadır. 2 Aylık Bebek Emzirme Süresi artık ilk ayına göre değişiklikler gösterecek çünkü bebeğiniz gece – gündüz ayrımını öğrendi ve geceleri daha çok uyumayı tercih ediyor. Yinede bebeğinizi takip etmelisiniz bebeğiniz daha sık ve daha uzun süreler emmek isteyebilir. Bebeğiniz bu süreçte 10 dakikadan daha az emme isteğinde bulunabilir bu asla memeyi reddetme olarak görmeyiniz. Bebeğinizin idrarı yeterli miktardaysa ve kilo alımı iyiyse bebeğiniz o kısa sürede yeteri kadar besin alıyor demektir. Bebeğinizin büyüme atakları yaşayacağını unutmayın bu yüzden bazı günler sık emme isteyebilir bunun sizin sütünüzün yetmemesiyle bir ilgilisi olmamaktadır.

Evet sevgili anneler bebeğinizin ay ay gelişimine göre emzirme süreleri ile ilgili yazımın devamı mutlaka olacak fakat 3 ve 6 ay arasında yaşanan bir çok değişiklikler mevcuttur bu sebeple dikkat edilmesi gereken bir sürü detay mevcut, tek bir yazıda bunların hepsini yazarak sizi boğmak istemedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir