Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Anneler;
Bugün sizlerle Ev Ortamında Bebek Maması Yapımı ile ilgili bir yazı hazırlamayı planlıyorum. Öncelikle bilmeniz gereken en önemli kural eğer her hangi bir engel yoksa bebeğinizi ilk altı ay hiç bir ek gıda almadan sadece anne sütüyle beslemeniz gerektiğidir.Katı gıdalara geçiş sürecinden sonrada en az 6 aylık bir dönemde emzirmeye devam etmelisiniz yani her hangi bir problem olmaması durumunda 1 – 2 yaşına kadar anne sütü bebeğinizin gelişimi açısından her zaman çok faydalı olacaktır. Şimdi bebeğinize katı gıda vermeye başladıktan sonra evinizde kendinizin hazırlayabileceği bebek mamalarından bahsedeceğim.

Evde Bebek Maması Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinize artık mama verilmesi gerektiğini düşünmeye başladınız ve doktorunuzdan da onay aldıysanız artık tercih yapma zamanı gelmiş demektir. Hazır mamalar her zaman bir tercih olarak aklınızın bir köşesinde bulunabilir fakat yapım aşamasını bildiğiniz ve içinde olması gereken tüm gıdalara kendinizin karar verdiği mamalar sizin içinde cazip gelmiyor mu? Bebeklerde Kabızlık Yapmayan Mamalar büyük bir problemdir bu problemin çözümü için bile evde mama yapmak bana hep daha mantıklı gelmiştir. Eğer bu fikir size hala çok korkutucu geliyorsa kısa bir tarifle başlayabilirsiniz mesela bir avokado veya muzu ezerek bebeğinize vermeyi deneyin. Bebeğinizden alacağınız mutluluk tepkisi sizi teşvik edebilir.
Ispanak, Brokoli ve Pancar mevsiminde kullanılması durumunda bebeğinizin hem damak tadına sahip olmasını sağlayacaktır.
Yaban mersini ve Kuşkonmaz da yine mevsiminde tercih edilebilecek besin değeri yüksek besinlerdir ayrıca durumunuz müsaitse Mango da oldukça yararlıdır.
Bu gıdaların hepsinden bir seferde bir gıda olarak ve olabildiğince çok ezilip, püre haline getirmeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca bebeğiniz için hazırlayacağınız mamalarda kesinlikle baharat kullanmayınız. Aileniz için hazırladığınız besinlerin baharatsız olan kısımlarından da bebeğinize verebilirsiniz.

Meyveler bebeklerinizin oldukça ilgisini çekecektir.

Evde Bebek Maması Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Bebeklere Kilo Yapan Mamalar evde desteklenerek hazırlanabilir. Gıdaları ve diğer kullanacağınız ürünlerin iyi bir şekilde yıkandığından emin olunuz.
* Gıdaları soyun ve içinde ki tohumları iyice ayıklayın özellikle yere yakın yetişen meyve ve sebzeleri daha dikkatli bir şekilde yıkayın.
* Meyve ve sebzelerin taze olanları direk püre halinde verebilirsiniz.
* Bakteri olabileceğinden dolayı 1 yaşından küçük bebekleriniz de bal kullanmayın.
* Tatlandırıcı için mısır şurubu gibi ürünler kullanmayın.
* Sıcaklığını kontrol etmediğiniz mamayı bebeğinize vermeyin.
* Süt ürünleri alerjisi çok yaşanan bir problemdir bu sebeple 1 yaşına kadar tercih etmeyiniz.
* İnceltmeniz gereken katı gıdaları anne sütü veya hazır mama kullanarak inceltiniz.
* Bebeğiniz büyüdükçe onun için hazırlanan besinlere baharat atmaya başlayabilirsiniz, mama sandalyesine alışana kadar bekleyin.
* Tek seferde birkaç öğünlük mama hazırlayabilirsiniz ama kullanmayacağınız kısmı hava geçirmez bir kapta dondurucuda saklayın.
* Et ve et ürünlerinin tam pişmiş olmasına özen gösterin. Bebekler az pişmiş et ürünlerinden dolayı yaşanacak gıda zehirlenmelerine karşı çok hassastır.

Evet anneler bende bebeğim için ilk muz ezerek deneyimlediğim bu serüvende gerçekten çok mutlu zamanlar geçirdim. Özellikle ilerde çocukların yemediği sebzeleri bebeklikten sevdirebilir bu sayede çocuğunuz büyüdüğünde bu konuda çok rahatlık hissedebilirsiniz. Kıymetli anneler sizlerde bebekleriniz için hazırladığınız mamalarla ilgili bizi yorumlarla bilgilendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir