Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Sevgili Anneler;
Bebeklerimiz büyümeye başladığında dönem dönem bazı zorluklarla mücadele etmemiz gerekiyor. Bunlardan biriside Çocuğun Tuvalet Eğitimi problemidir. Bebekken gaz sancısında, ilk diş çıkarmasında ve yürümeye başlamasında yaşadıklarımızla aynı süreci yaşamaya başlıyor gibi oluyoruz. Çünkü ona hiç bilmediği şeyleri öğretmek zorunda kalıyoruz. Bu sürecin en büyük avantajı çocuklarımızın öğrenmeye çok istekli oluşları elbette. Hepimizin gözünü korkutan, hakkında durmadan araştırmalar yapıp kendimizi kaygılandırdığımız bu probleminde elbette bir çözümü var. İsterseniz artık konumuza geçelim ve kendi yaşadıklarım ve bildiklerimden yola çıkarak hazırladığım yazıya geçelim.

Tuvalet Eğitimi İçin En Doğru Zaman

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu süreçte çocuğunuzdan çok sizin içinde doğru bir zaman olması gerekmektedir. Bunun sebebi de şöyle, çocuğunuzu tamamen gözetim altında tutabileceğiniz bir dönem olması gerekmektedir.
Yani Tuvalet Eğitimi Yaş aralığı için doğru bir zaman seçeceğiniz zaman kendinizi de planlamanız gerekmektedir. İkiniz için ortak olacak ve çocuğunuzun 24 ila 36 ayları arasına denk gelecek bir dönem olması gerekmektedir.
Bu takipten kastım çocuğunuzun kuru kalma sürelerini aktif bir şekilde tutmanız gerekmektedir, bu sayede çocuğunuzun günde ortalama kaç sefer tuvaletini yaptığını öğrenmiş olacaksınız. Bunun en büyük sebeplerinden birisi çocuğunuzun psikolojik olarak bu süreçten kötü etkilenmesini engellemektir. Bu süreç çocuklar için gerçekten zorlu geçmektedir bu sebeple kendinizi buna mutlaka hazır hissetmeniz gerekiyor ayrıca ev değişikliği yapacağınız bir süreçte de bu eğitime başlamanızı tavsiye etmiyorum.

Çocuğunuzu baskı altında hissettirmeyin, aksi durumlarda ters tepebilir ve daha sıkıntılı olabilir eğitiminiz.

Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma Esnasında Dikkat Edilecekler

Aklınıza yatan bir yöntemi belirleyerek onunla devam etmelisiniz bu süreçte ben klozet üstü lazımlık yerine normal ayrı lazımlıkları kullanmak daha mantıklı geliyor. Bir süre sonra çocuğunuzun kendi kendine daha rahat bir şekilde tuvalete gidebilmesini sağlamış olursunuz. Onun üzerinde asla korku üzerine bir baskı kurmayın, bunun yerine ödüllendirici ve teşvik edici davranmalısınız. İlk tuvaletini yaptığında anne ve baba olarak alkışlamak ve onu tebrik etmelisiniz. Bu süreçte önünüze bir sürü seçenek koyacaklar, herkes bir ağızdan tavsiye vermeye başlayacak ama unutmayın ki o sizin çocuğunuz ve onu tanıyan sizsiniz bu yüzden en doğru zamanı ve seçeneği siz bilirsiniz.
Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın, bir arkadaşı çoktan tuvalet eğitimini tamamlamış olabilir veya çocuğunuz tüm çabalarınıza rağmen altını ıslatmaya devam ediyor olabilir. Çocuklarda Tuvalet Eğitimi çocuktan çocuğa farklılıklar gösterebilir bunların sizi yıldırmasına izin vermeyin ve inat edin emin olun çünkü sonuçta sürekli altını ıslatan bir yetişkin söz konusu değil. Eninde sonunda çocuğunuz bu eğitimi öğrenecektir.

Evet anneler benim kendi deneyimlerimden verebileceğim tavsiyeler bunlar, sizlerde bu süreci bize yorumlar kısmından anlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir