Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Anneler;
Çocuklarımızın gelişimi için en önemli etkenlerden birisi kitap okumaktır. Kitap okumak çocuğunuzun duygusal, ruhsal ve ahlaki gelişimini arttıracak en önemli araçlardan birisidir. Bebekler bile kendi yaşlarına uygun kitaplar okuduğunuzda veya resimli kitapları gösterdiğiniz zaman mutlu olmaktadır. Resimli Hikaye Kitabı Oku önerileri ve benzeri ile çocuğunuzu daha bebeklikten itibaren bir kitap aşığı olarak büyütebilirsiniz. Unutmamalısınız ki kitap okuma alışkanlığı okumayı söktükten sonra düzenli bir şekilde severek yapıldıkça alışkanlık kazandırılır.

Çocuklara Kitap Okuma Sevgisi Aşılama

Öncelikle bilmeniz gereken en temel kural çocuğunuzun yanında bebekliğinden itibaren sizinde kitap okumanız gerektiğidir. Çocuklar ilk olarak anne ve babalarını taklit ederek alışkanlıklar kazanmaktadır bu sebeple sizi kitap okurken gören bir çocuk kitaba karşı daha yatkın olacaktır. Karşısında okumaya başladığınız süreç sonunda çocuğunuz artık konuşmaya başlayınca onu dizinizin dibine alarak bol bol özellikle resimli hikaye kitabı okuyun. Kitap okumaya karşı daha ilgili olacaktır.

Kitap okuma alışkanlığı okumayı öğrendikten sonra bundan zevk alarak sürekli bir şekilde yapmayla gelişir.

Bebekken veya büyüdüğünde onun yanında kitap okurken mutlaka dışınızdan okuyun ve kitabın akışına göre sesinizi yükseltip – alçaltın. Ayrıca kitap içinde geçen hayvanların seslerini taklit etmekte onların dikkatini çekecektir.

Kitabın ilerleyişine onu çekmeye çalışın, bir hikayenin belli bir kısmını okuduktan sonra ” sence devamı nasıl olmuştur. ” Tarzında sorularla merakını ve ilgilisini arttırırken çocuğunuzun hayal gücünü de güçlendirmiş olursunuz.

Ona kitap hediye edin. Oyuncak aldığınız zaman ki kutlama tarzında ona kitap verin hatta alışveriş esnasında kitap seçimini ona bırakabilirsiniz. Aldığınız kitabı ona zorla kabul ettirmek yerine kitabın içinde bulunan kısımlardan ilgisini çekebilecek bölümleri ona okuyabilir veya kitabın belli kısımlarına mesaj bırakarak onu ödüllendirebilirsiniz.

Okuma yazmayı öğrenmiş çocuklarınızla beraber kitap okuyun, hatta ona yüksek sesle kitap okumasını istediğinizi söyleyin ve beraber kitap okuyun.

Akşamları evinizde ailecek kitap okuma saatleri düzenleyin. İsterseniz seçilecek bir kitabı bölüm bölüm yüksek sesle aile bireyleri arasında okuyabilirsiniz veya herkes kendi kitabını sessiz bir şekilde okuyabilir.

Bütçenizde kitap ve eşyaları ile ilgili bir kısım ayırmalısınız. Nasıl faturalar veya gıda gibi alışveriş ürünlerinizin bir tutarı varsa kitaplarında aynı o şekilde bir bütçesi olmalı ve bunu çocuğunuza göstermelisiniz. Bu sayede çocuğunuz kitapların hayatlarında ciddi ve önemli birşey olduğunu daha net anlayacaktır.

Evde kendin yap sistemleri veya demonte kitaplık alarak bunun kurulumunu çocuğunuzla beraber yapın. Hatta onun odasında, onun kitaplarına ait bir kitaplık daha teşvik edici olacaktır.

Evet kıymetli anneler benimde denediğim ve ailecek beraber güzel zaman geçirmemizi de sağlayan bu yöntemler sayesinde sizde Çocuğuma Kitap Okumayı Nasıl Alıştırırım sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Elbette daha denenecek bir sürü yöntem var, sizlerde denediğiniz ve sonuç aldığınız işlemleri bize yorumlar kısmından bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir