Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Hanımlar;
Bugün sizlerle özellikle 2. çocuğunuzun olmasından sonra yaşayacağınız ve hemen hemen her evin bir problemi olan Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı ile ilgili tecrübelerimi paylaşacağım. Bu konu anne ve babalar için oldukça üzücü bir konudur. Özellikle yaş bakımından bir birine yakın kardeşlerin olduğu ailelerde daha fazla görülmektedir. Küçük çocuğun bebeğe zarar vermesine kadar gidebilecek bir durumdan bahsediyorum. Büyük çocuğunuzda kardeşine karşı yaklaşımı ile ilgili bir problem görüyorsanız buyurun yazımı inceleye bilirsiniz. Ayrıca bu süreci daha başlamadan nasıl bitirebiliriz ile ilgili de güzel tespitlerim var ikinci çocuk bekleyen ailelere de tavsiye ederim.

Kardeşi Doğmadan Onu Kardeş Fikrine Alıştırın

Kardeş kıskançlığını önlemek istiyorsanız bunun için yapmanız gereken ilk ve en önemli olay henüz bebeğiniz doğmadan büyük çocuğunuza bu durumu anlatmalı ve doğuma kadar olan süreçte kabul ettirmelisiniz. Unutmayın ki normal şartlarda uzun bir zamanınız var ve her çocuk bu kadar bir zamanda bu fikre çok rahat alıştırılabilir.
Öncelikle ona kardeşiyle oyunlar oynayabileceğini ve neler paylaşabileceğini anlatın. Kardeşinin bebek olduğunu ve tıpkı onun bebekliğinde olduğu gibi ilgiye ihtiyacı olduğunu söyleyin. Çocuğunuzun bebeklik fotoğrafları varsa o fotoğraflar üzerinden kardeşine nasıl şeyler yapılacağını hatta doğum sonrası bu alakaya onuda dahil ederek ondan yardım almayı unutmayın. Kardeş Kıskançlığı probleminin en büyük belirtisi onun ” beni az onu çok seviyorsunuz ” söylemi olacaktır. Bu ifadeyi duyduğunuzda onu aksine inandırmaya çalışmak yerine bu fikre hangi davranışınız ile vardığını öğrenmeye çalışmalısınız.

Ona kardeşi ile beraber oynayabileceği oyunlardan bahsedin.

Kardeş Kıskançlığını Önlemek Adına Yapılacaklar

Onu asla kardeşi ile kıyaslamayın. Büyük olduğuna dair sözleri çok sarf etmeyin genelde çocuklarda bu konuşmalar ters tepebiliyor.

Kardeşi Olacak Çocuğun Psikolojisi düzeltilmez ve kardeş kıskançlığı devam ederse ilerleyen dönemde büyük uyum sorunlarına sebebiyet verebilir.

Kavga gibi durumlarda olay anında haklı haksız kıyaslamasına girmeyin, kavgayı ayırın ve sakinleşmelerini sağlayın.

Çocuklarınızı dövmek yerine hoşlandığı şeylerden uzak tutma cezaları vererek hatalı olduklarını göstermeye çalışın.

Her hangi bir eşya için kavga ediyorlarsa kullanım sürelerini adil olacak şekilde siz belirleyin. Eğer sizin planınıza uyulmazsa ikisinin de o eşyadan mahrum kalacağını onlara bildirin.

Sevginizi sık sık belirtin.

Kardeşinin bakımıyla ilgili konularda yardım isteyin ve birlikte yapın.

Evet anneler ikinci çocuk problemi gelecekte büyük sorunlar doğurabilir ama bu problemi çoğu aile çok kısa bir zaman içinde bu problemi atlatıyorlar. Ayrıca büyümeye başladıklarında ki her kavgalarını kıskançlık olarak düşünmenize gerek yok. Emin olun ilerleyen dönemde kardeşler arasında ki sevgi bağını siz bile kıskanacaksınız. 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir