Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Anneler;
Uzun zamandır işlerimin yoğunluğu sebebiyle sizlere bir yazı yazmak için zaman ayıramadığım için hepinizden özür dilerim. Bugün sizlerle birçok annemiz için çok yıpratıcı geçen bir süreç hakkında Bebeklerde Tuvalet Eğitimi hakkında görüşlerimi ve araştırmalarımı yazmak istiyorum. Öncelikle bilmeniz gereken en önemli nokta çocuğunuzun ve sizin hatta varsa bakıcınızın en hazır olduğu ana kadar beklemeniz gerektiğidir. Bu süreç hepiniz için oldukça uzun ve yorucu geçecek bir süreç olacaktır. Bu süreçte ki zamanlamayı iyi ayarlayamamanız durumunda çocuğunuzun problemler yaşaması içten bile değildir. Psikolojik olarak hazır olmayan ve kendini ifade etmekte zorlanan çocukların fizyolojik gelişiminin de sağlanmaması durumunda süreci başlatmanızı tavsiye etmem.

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalıdır

Annelerin kabusu haline gelen tuvalet eğitimi için doğru başlangıç oldukça önemlidir. Hem çocuğunuz hemde siz buna hazır olmanız gerekmektedir. Bebek gelişiminin en önemli parçalarından birisi onun bezden kurtulması ve temiz kalmasını sağlayabilmektir. Konu hakkında herkesten bir görüş ve fikir gelecektir ama unutmayın ki bebeğiniz o zamana kadar hep diğer çocuklardan farklılıklar göstermiş olabilir o yüzden bu aşamada da farklılıklar beklenebilir. Tuvalet Eğitim Yaşı en erken 24 ay olarak geçse de çocuğunuzun gelişimine göre bu süreç 36 aya kadar çıkabilir ve hatta daha fazla olabilir. 24 aydan önce başlanacak bir süreçte çocuğunuz yoğun baskı altında kalması sebebiyle ileride de etkisini gösterecek ruhsal problemlere sebebiyet verebilir. Fakat bu durumun tam tersi de oldukça sıkıntılı sonuçlar doğurabilir. Doğru zaman geldiğinde o kendisi söyler mantığı maalesef bu süreç için geçerli değildir.

Çocuğunuzun psikolojisinin etkilenmemesi adına onu cezalandırmaktan kaçınmalısınız.

Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Hazır Mı

Bu sorunun cevabı onun davranışlarını takip etmeyle cevaplarında gizlidir. Öncelikle tuvalet eğitimine başlayacak bir çocuğun yürümeye başlamış olması gerekmektedir. Size isteklerini kelimelerle anlatabilmesi ve kendi kıyafetlerini en azından basit olanlarını çıkarıp giyinebiliyor olması gerekmektedir. Ona söylediğiniz basit şeyleri sorunsuz yapabilen ve gün içinde 3 saate kadar kuru kalabilen bir çocuk olması gerekmektedir. Özellikle tuvalete çıkma saatlerinde bir rutine bağlanan ve ıslaklığından rahatsız olup bunu size bildiren Çocuk Tuvalet Alıştırma sürecinin başlanması gereken çocuktur. Yani bu belirtilerin hepsini çocuğunuzda görmeye başladığınız ve kendinizin de hazır olduğu dönemde bu eğitime başlamanız durumunda kısa bir sürede olumlu sonuçlar almanız beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir