Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Elbette unutmamalısınız ki bir çocuğun tüm gelişimi gibi Duygusal Zekasının yetişimi için hoşgörülü bir aileye ihtiyaç duymaktadır.
Öfkelendiğimizde hepimiz kontrolümüzü kaybedip söylemek istemediğimiz şeyleri söyleyebilir, yapmamamız gereken şeyleri yapabiliriz.
Doğru yöntemlerle çocuğunuzun duygusal zekasını geliştirebilirsiniz. Çocuğunuz 4 yaşına geldiğinde onu rahatsız edecek dış etkenlerden arındırmak için taktikler geliştirebilirsiniz. Yani korktuklarında gözlerini, yüksek bir sese tepki verdiklerinde kulaklarını tıkayabilirsiniz.
10 yaşına kadar çocuklar duygusal zekalarını geliştirmek için strateji geliştirirler.
Duygusal zeka temel olarak çocuğunuzun kendi duygularını ifade ederken başkalarının duygu ve düşüncelerine karşı aldığı saygılı tavır demektir. İşte bu sebeple sizde Duygusal Zekası Yüksek Çocuklar yetiştirmek isterseniz bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Duygusal Zekanın en büyük bileşeni; kişisel duygu ve deneyimleri ifade edebilmektir.

Çocuğunuzla Empati Kurarak Onun Bakış Açısına Saygı Duyun

Çocuğunuza hiçbir şey yapmasanız bile onunla empati kurabilmeniz çok önemlidir. Kendisinin anlaşıldığını düşünmek bile onu mutlu edecek ve bir nebzede olsa sakinleştirecektir.
Bir sığınak buluna kadar duygularımızı saklama gereksinimi duyduğumuzu unutmayın fakat unutmamanız gereken en önemli konu onunla empati kurmanız onu her zaman haklı göreceğiniz veya aynı şeyleri düşüneceksiniz anlamına gelmiyor.
Ondan farklı düşündüğünüzü söylerken onu anladığınızı belirtmelisiniz.
” Televizyon izlemeyi bırakıp uyumak sana zor geliyor biliyorum ama bunu yapman gerekiyor.”
” Havalar soğuk olduğu için üzüldüğünü biliyorum. “
Bu şekilde kuracağınız cümlelerle onu anladığınızı ona belirtmelisiniz.

Kendini Anlatabilmesini Sağlayın

Çocuğunuzun duygularının varlığını kabul etmelisiniz. Onun duygularını inkar etmek veya görmemezlikten gelmek onun gelişimi açısından oldukça kötü bir durum oluşturacaktır.
Yani sizin çoğunuzun öfkesine veya korkusuna sinirlenmeniz onun duygularını yok etmeyecektir sadece onların bastırılmasına sebebiyet verecektir. Unutulmamalıdır ki bastırılmış duygular kaybolmazlar, ilerleyen dönemde tekrar ve daha güçlü bir şekilde çıkarlar çünkü duygular özgürdür.
” Kardeşinin oyuncağını kırmış olmasına sinirli olmanı anlıyorum. Fakat çok kızgın olsan bile ona vurman güzel bir davranış değil. Bunun yerine onunla konuşmayı tercih etmelisin.”
” Gerçekten çok üzgün duruyorsun bu sebeple ağlamak isteyebilirsin istersen gel yanımda ağla. “
Şeklinde ki diyaloglarla Çocuklarda Duygusal Zekayı Geliştirmek konusunda doğru adımlar atabilirsiniz.

Çocuğunuzun Duygularını Önemseyin

Çocuğunuzun kaç yaşında olduğunun hiç bir önemi yok, ister 6 yaşında olsun veya 16 yaşında onun duygularının dinlenmesi için size ihtiyacı vardır.
Onunla vakit geçirmeye ve duygularını dinlemeye başladığınızda ne kadarda sevecen olduğunu fark ettiğinizde çok şaşıracaksınız.
” Şuanda gerçekten çok üzgün duruyorsun. Herkes bu duyguları yaşıyor. İşte bak buradayım ve seni dinliyorum.”

Problemlere Karşı Ne Yapacağını Öğretin Ona

Duygular birer mesajdır. Bu yüzden çocuğunuza bu mesajları anlatın, nefes almayı ve duygularına karşı nasıl hareket etmesi gerektiğini anlatın. Çocuğunuz duygularının anlaşıldığını gördükçe negatif duygulardan uzaklaşacaktır, bazen bu kendiliğinden gerçeklese de çoğu zaman ailenin yardımlarıyla anca atlatılabilir bu yüzden ona problemler karşısında neler yapacağını anlatın.

Çocuğunuzla Oyunlar Oynayın

Çocuklar için en iyi öğretici her zaman oyunlardır bu sebeple sizde olumsuz bir duygu yaşayan çocuğunuzu fark ettiğinizde en iyi tedavi yöntemine başvurmaktan çekinmeyin.
Büyük duygusal değişiklikleri her çocuk yaşar bunu sakın unutmayın ama sağlıklı çocuklar bu duyguların üstesinden oyun sayesinde gelebilir.

Evet anneler sizlerin Duygusal Zekaya yönelik çalışmalarınız neler bunları bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

One thought on “Çocukların Duygusal Zekasına Destek Verecek 5 Yöntem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir