Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Sevgili Anneler Merhaba;
Tüm dünyayı sarsan virüs sebebiyle ülkemiz genelinde de Mart ayından itibaren bir sürü gelişme yaşandı. Sokağa çıkma yasakları ve televizyonlarda ki ölüm haberleri çocuklarımız üzerinde elbette belli başlı etkiler yarattı. İsterseniz sizlerle bu konu hakkında ki tecrübelerimi ve bilgilerimi paylaştığım ve Korona Virüs Döneminde Anne Olmak ile ilgili çeşitli tavsiyeler vereceğim yazıma başlayayım.

Evinizde Sakinliği Sağlayın

Bu süreçte korku çocuklarımızı en çok korumamız gereken duygudur. Korkudan çocuğunuzu korumanız için evinizde mutlak sakinliği sağlamanız gerekmektedir. Bu süreçten eminim sizde benim kadar çok etkilendiniz ve bu sakinliği korumak elbette kolay olmayacak fakat çocuğunuzun rutinlerini asla göz ardı etmeyin bu rutinler onun kendisini güvende ve huzurlu hissetmesini sağlayan aktivitelerdir. Salgın Döneminden Çocukları Korumak için onun psikolojisi daha sakin tutmanız için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Çocuklarınızın Duygularını Anladığınızı Hissettirin

Çocuklar tüm duygularının anlaşılması için beklentide olduğu ilk kişiler anne ve babalardır. Bu yüzden onun tüm duygularını anladığınızı ve paylaştığınızı ona hissettirmelisiniz. Hep beraber olacağınızı ve aile olarak güvende olduğunuzu ona durmadan hissettirmelisiniz. Ayrıca alınması gereken tedbirleri ona sakin bir şekilde ve sebebini belirterek söylemelisiniz özellikle el yıkama ve evde kalma kurallarını sebepleriyle beraber açıklamaya özen gösterin.
Sakin bir halde ” Evet sokağa çıkamıyorsun ve arkadaşlarını göremiyorsun bu yüzden de çok üzgünsün seni anlıyorum ama bak bende dışarı çıkmamaya özen göstererek her zaman senin yanındayım.” mesajını ona vererek yol gösterici olmalısınız. Özellikle büyük çocuklarda yol göstericilik birçok sıkıntısını daha kolay atlatmasını sağlayacaktır. Ayrıca arkadaşlarıyla online bir şekilde iletişim kurmasını sağlamakta yardımcı olacaktır.

Salgın ve Virüs ile ilgili sorduğu soruları geçiştirmeyin basit ve dürüst bir şekilde ona anlatmayı deneyin.

Aile Bağlarınızı Güçlendirin

Hepimiz salgın sürecinden çocuklarımızı korumak için açıklanan tedbirlere daha sıkı bir şekilde sarılıyoruz bunu aksatmadan aile bağlarımızı güçlendirmeyi unutmayalım. Salgın Döneminde Çocuk Psikolojisi çok kırılgan olabilir ve özellikle yaşlı akrabalarınızı merak ediyor, durmadan gördüğü ve görüştüğü akrabalarını artık görememek onu üzüyor olabilir. Bu sebeple akrabalarınız ile görüntülü konuşmalar yaparak çocuklarınızın bu üzüntülü havadan çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.
Duygularını nasıl kontrol etmesini kendi üzerinizden örneklerle ona açıklayın. ” Akrabalarımı göremediğim için bende çok üzgünüm ama onun iyiliği için onunla sadece telefonla görüşmeyi tercih ediyorum.” gibi cümleler çocuğunuzun yaşadığı duygularda vereceği tepkileri modellemesini sağlayacaktır.
İşe gitmek zorundaysanız veya evden dışarı çıkmanız gerekiyorsa ona bunu sakin bir şekilde anlatın, bu işinizin ne kadar süreceğini ve güvenliğiniz için neler yaptığınızı ona anlatın.
Sürecin ilerleyen döneminde bilim insanlarının ve doktorların bu hastalığın tedavisini bulacağını ve bu sürecin elbet bir gün son bulacağından bahsedin. Ona her zaman sarıldığınızdan daha fazla sarılın ve sık sık onu ne kadar sevdiğinizi söyleyin.

Evet anneler bu virüs sürecinde hepimizin psikolojik olarak büyük sınavlar verdiği bir gerçek ama aile olmak sorumluluklarımızı unutmamızı engelliyor. Çocuklarımızın psikolojisi ve sağlıklı kalabilmesi için onlara biraz daha fazla ilgi göstermeliyiz. Sizlerde bu süreç zarfında aldığınız önlemleri bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir