Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Anneler;
Etrafında ki uyarıcıların fazlalığı sebebiyle Çocuklarda Dikkat Eksikliği son zamanlarda yükselişte olan bir problemdir. Hepimiz çocuğumuzun mutluluğunu isteriz bu sebeple çoğu şeyi daha onlar istemeden almaya başlarız. Cep telefonu bunların başında geliyor, kendisine almasak bile bizim telefonlarımız durmadan ellerinde bu yetmezmiş gibi televizyon ve oyun konsolları da durmadan emirlerine amade durumda. Bu teknolojik aletlerin yanına diğer etkenlerde eklendikçe çocuğumuz artık büyük bir konsantrasyon problemi yaşamaya başlayacaktır. Bu problem ilk başta çok dikkatimizi çekmese bile özellikle okul yaşlarına geldiğinde hepimiz için büyük bir üzüntü sebebi olabiliyor. Peki bizler bu sorunun çözümü için neler yapabiliriz. İşte bu yazımda size bunlardan bahsedeceğim.

Çocuklarda Dikkati Geliştirmek İçin Yapılabilecekler

İnsanoğlu çevresini duyu organları ile tanıyabilen bir varlıktır. 5 duyu organımız sayesinde görerek ve duyarak öğrenir. Koklayarak, elleyerek ve tadarak bir birlerinden ayırırız. Çevremizde oluşan olayların tamamını algılayıp anlayabilmemiz imkansızdır. Bizler çevremizde yaşanan birçok olayı ve nesneyi algılayamayız, bunların ancak bir kısmını anlar bazı uyarıcıların farkına bile varamayız. Sınırlı dikkatimiz sebebiyle bu uyarıcıların her birini fark edip anlamamız bizden beklenecek bir hareket değildir zaten.

Dikkat temel olarak tüm enerjimizi bir nokta üzerinde hem fiziksel hemde psikolojik olarak toplaya bilmemizdir. Bunun en büyük sağlayıcısı da ona duyduğumuz ilgidir. Bir olguya ne kadar ilgi duyarsak o konu hakkında ki ilgimizde aynı oranda artacaktır. Bu ilginin büyüklüğü dikkatimizin şiddetini ve süresini belirlemektedir. Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı ile ilgili yaşan en büyük problem çocuklarımızın ilgisini yönetmekte yapmış olduğumuz hatalardır.

Yukarıda da belirttiğim için aslında çocuklarımız okul çağına gelene kadar bu problem neredeyse anlaşılamıyor. ” Benim çocuğumun dikkat eksikliği var. ” düşüncesi aşağı yukarı okul çağında ki bütün çocukların annelerinin ortak problemidir. Eğitim sisteminden kaynaklanan problemler sebebiyle yoğun ödev ve ders programı içerisinde ezilen çocuk elbette çabuk yorulacak ve dikkati ortadan kaybolacaktır.

Çocuğunuzun dikkatini arttırmanın en kolay yolu onun ilgisini uyandırabilmektir. İlginin arttığı ve dikkatin uyanık olduğu dönemlerde çocuklarımız daha hızlı öğrenme gösterecektir. Bu çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilir elbette bazı çocuklar doğuştan dikkatli bir şekilde yeteneklidir. Fakat bazı çocuklarda bu durum tam tersidir. Çocuk bir hikaye okunması esnasında bile tam olarak odaklanamaz. Bu tür çocuklara bir konu hakkında eğitim vermek gerçekten zordur ve başarısızlıklarının en büyük temeli budur bu yüzden daha çok emek göstermek gerekiyor.

Odaklanma Problemine Çözümler

Çocuğunuz eğer bir konuya odaklanmakta zorluklar yaşıyorsa onlara bazı alıştırmalar yaparak yardımcı olabilirsiniz. Özellikle küçük yaşta bu alıştırmaları yaparak çocuğunuzun dikkat dağınıklılığı ile ilgili yaşadığı problemin çözümünde büyük yol katedebilirsiniz. Bunlar için yapılacak en kolay alıştırmalar iki resim arasında ki farkların bulunması, okunan bir hikayeyi tekrarlatmak ve hikaye ile ilgili soruları cevaplattırmak ilk önceliğiniz olabilir. Ayrıca hangi elimde ve evet hayır tarzı oyunlarda Çocuklarda Dikkati Geliştiren Oyunlar içinde en basit ve kolay olanlarıdır. Fakat burada unutmamanız gereken en önemli konu çocuğunuza bir anda yüklenmemek, onu bu oyunlarla sıkmamak. Ayrıca çocuğunuzu yorgunluk, stres, huzursuzluk, uykusuzluk ve gerginlik gibi etkenlerden uzak tutmaya dikkat edin.

Evet anneler çocuklarda ileride görülebilecek en büyük problemlerden birisi olan dikkat dağınıklığı için küçüklükten itibaren alabileceğiniz önlemleri ve üretebileceğiniz çözüm odaklı oyunları sizler için derledim, eğer sizinde bu durumlar için geliştirdiğiniz oyunlar varsa bizim için yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir