Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Hanımlar;
Bugün sizlerle Sezaryen Sonrası Normal Doğum yapılıp yapılamayacağı ile ilgili yaptığım araştırmaları ve bilgilerimi paylaşacağım. Baştan belirtmem gerekirse ben daha önce hiç sezeryan ile doğum yapmadım. Doğumlarımın hepsi normal doğum olarak gerçekleşti ama etrafımda yaşanan sezaryen doğum olaylarıyla çok yakından ilgilendim ve konuya bir nebzede olsa hakimim. Özellikle son zamanlarda genelde ilk çocuğunda sezaryen yaptırmak zorunda kalanların ikinci çocuklarında normal doğuma uygun olduğu durumlar oldukça artmaktadır. Elbette bu konu muhakkak doktorunuz tarafından alınacak bir kararla belirlenmesi gerekmektedir. Bazı riskli durumlarda doktorunuz haklı olarak böyle bir karar almayabilir. Şimdi sizlere konu hakkında ki bildiklerimi paylaşmaya başlayayım umarım her şey gönlünüzce olur.

SSVD Annelerinin Özellikleri

Artık sezaryen kesimlerini rahime yatay olarak yapılmaktadır. Bu sebeple normal doğuma geçiş daha kolay olacaktır. Yani ilk sezeryanınız için atılan kesikler dikine atılmışsa yırtılma durumu oluşabilmesi çok yüksektir.

Doktorunuz bebeğinizin çıkış yolunun normal doğuma izin verebilecek boyutlarda olup olmadığına karar vermesi gerekmektedir.

Sezaryen ile yaptığınız doğum sayısı da oldukça önemlidir. İki Sezeryandan Sonra Normal Doğum Yapanlar oranı oldukça düşüktür. İdeal olan 1 sezaryen doğumdur.

Rahimde her hangi bir cerrahi müdahale yapılmamış olması gerekmektedir. ( Sezaryen hariç ).

Vajinal doğumu engelleyici bir problemin olmaması gerekmektedir.

Normal doğum ile ilgili bir korkunuzun olmaması gerekmektedir. Yani normal doğumu sizin talep etmeniz lazım.

Solunum veya kalp hastalıklarıyla ilgili bir sağlık probleminizin olmaması gerekmektedir.

Sezeryan sonrası normal doğum için en az 2 yıl beklenmesi gerekmektedir.

SSVD Hangi Adaylar İçin Uygun Değildir

Yaş olarak büyük insanların normal doğuma yönelmemesi gerekir.

İkiz veya daha fazla çocuklu hamileliklerde normal doğuma dönülmesi beklenmemektedir.

Hipertansiyon, diyabet ve kalp veya solunum hastalıkları taşımamanız gerekmektedir.

Aşırı kilo problemi yaşamamanız gerekir.

Hamileliğinizin 40 haftadan uzun sürmemesi gerekmektedir.

Bebeğin kilosunun normal doğumu engelleyecek kadar çok olmaması gerekmektedir.

Sezaryenden sonra ki sürecin 2 yıldan uzun olması gerekmektedir.

Elbette bu belirttiğim olumlu veya olumsuz tüm durumların doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuzla SSVD Nedir ve size uygun olup olmadığının kararını vermeniz için bu konuların netliğe kavuşması çok önemli. Ayrıca hastane seçimini de ona göre yapmalısınız, acil durumlarda müdahale için uygun olmayan hastaneler genellikle SSVD yapmaya pek yanaşmıyorlar bu sebeple şehrinizde bulunan bir iki hastane ile görüşmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir