Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba sevgili anneler;
Bugün sizler için hepimizin aklında soru işaretleri dolu olan bir konu hakkında paylaşımda bulunacağım. Bebeğin ve annenin sağlığı açısından doktorlar tarafından verilen kararla yapılan doğuma sezaryen denilmektedir.
Ameliyathane koşullarında ve baygın bir şekilde karından rahime geçilerek yapılan cerrahi müdahale sonucu yaptırılan doğumdur. Sezaryen İle Doğum Nasıl Olur sorusunun tüm detaylı cevapları sizlere doktor tarafından zaten anlatılacaktır. Doktorunuzun açıklamalarını ve talimatlarını dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. İsterseniz yazımızı biraz daha detaylandıralım.

Sezaryen Doğum Esnasında Neler Yaşanır

Sezaryen doğum tüm müdahale uzmanlarının katıldığı bir cerrahi işlemdir.
Kısmi anestezi altında yürütülen bu operasyonda bazen genel anestezide uygulanabilmektedir. Kısmi anestezi durumlarında cerrahların da izniyle eşiniz yanınızda bulunup size destek olabilir.
Karın bölgenizin altında açılacak bir kesikle ( 11 ila 15 cm arasında ) karın boşluğunuzdan rahminize ulaşılır ve ikinci bir kesikte o bölgeye atılır.
Bu kesikten sonra bebeğiniz anne rahminden çıkarılarak sağlık kontrolleri yapılır. Çocuk doktorunun kontrollerinden sonra bebekte bir sorun olmaması durumunda eşinizle beraber bebek odanıza çıkartılır.
Bu esnada operasyonu yöneten cerrah kesilen bölgelerin tamirine başlar. Sezeryan Ameliyatı Nasıl Yapılır için yapılabilecek en kısa açıklama bu şekildedir.

Anne ve Bebeğin sağlığında veya doğum sırasında yaşanacak sıkıntılarda Sezeryan Doğum tercih edilir.

Sezaryen Doğum’un Gerekli Olduğu Zamanlar

Sezaryen yapılması için doğabilecek sıkıntıların bazıları şunlardır.
Bebeğinizde yaşanacak her hangi bir sağlık sıkıntısında, normal doğum için doğru pozisyona geçmemiş bebeklerde, 4 kilodan büyük bebeklerde, Plesenta’nın doğum yolunu kapatması sorunlarıyla karşılaşıldığında Sezaryen doğuma alınırsınız. Ayrıca sizde yaşanacak bazı sorunlarda doğumu Sezaryen ile yapmanıza sebep olur.
Daha önce Sezaryen yapılmışsa, kalça kemiklerinizde daralma varsa, doğum kanalınızda bebeğinizin doğumuyla ilgili bir engel varsa veya bazı sistematik hastalıklarınız varsa.
Bunların hiç birinin olmadığı ve normal doğuma girdiğiniz esnada yaşanacak problemler sonrası doktorun kararıyla Sezaryen doğuma girebilirsiniz.
Bebeğinizin doğum süresinin uzaması ve bebeğinizde doğum sırasında belirlenen sıkıntılarda doktorunuz Sezaryen doğum kararı verebilir.
Sezeryan Sonrası Normal Doğum yapılabilir elbette uygun şartlar ve doktor kararı ile belirlenmektedir.

Sezaryen Sonrası Normal Yaşantıya Dönüş

Cerrahi bir operasyon olan Sezaryen sonrası normal yaşantınıza dönüş, normal doğuma oranla biraz daha uzun sürebilmektedir. Alt karın bölgesinde ki kesik sebebiyle bir iki gün yüksek ağrı çekebilirsiniz.
1 gün ile 3 gün arasında bir süreç sonrasında banyo yapmaya başlayabilirsiniz ve 1 hafta sonrasında günlük hayatınıza dönmüş olursunuz.

Evet anneler Sezaryen Sonrası Normale Dönme ile ilgili tecrübelerinizi bizlerle yorumlar ile paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir