Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

İnsanlarda olduğu gibi bebeklerde de uyku gelişim açısından en önemli unsurlardan birisidir. Özellikle yeni doğanlar ve tüm bebekler gelişiminin büyük bir bölümünü özellikle beyin gelişimini uyku halindeyken tamamlarlar. Büyüme hormonunun en aktif olarak salgılandığı dönem derin uyku dönemidir. İşte tam olarak bu sebepten dolay bebeğinizin uykusunu alması rahat bir uyku geçirebilmesi için yapmanız gereken bazı şeyler var. Bu süreçte doğru bilinen yanlışlar ve doğruları ele alacağım. Bebeklerde Gece Uykusuzluğu Sorunu çözümü için yazımı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyorum.

Bebeklerde Uyku Süreleri

Bebeklerimizin yaş aralıklarına göre gereksinimi olan uyku saatleri değişiklik göstermektedir. Bu sebeple öncelikle bir bebeğin ay ay kaç saatlik bir uykuya ihtiyacı olduğunu belirtmek isterim.
* Bebeğinizin en çok uykuya ihtiyaç duyduğu dönem yenidoğandır. Bu dönemde bebeklerin 12 – 16 saat uyuması gerekmektedir.
* Bebeğiniz 2 Aylık döneme girdiğinden 3 Aylık olana kadar sadece beslenmek için uyandığı 3 – 4 saat uyuduğu döneme girersiniz.
* Bebeğiniz 3 Aydan sonra tüm gece boyunca uyuması gerekmektedir.
*4 Aylık bebeklerin geceleri uzun süreler uyuması, gündüzleri ise daha az uyuması gerekmektedir.
* 6 Aylık döneme gelen bebekler uyku döngülerinde uyanmalara başlarlar, bebeklerin büyük bir çoğunluğu bu uyanma dönemlerinde kendiliğinden tekrar uyumaktadırlar. Günde toplam 14 saate kadar uyurlar.
* 10 Aylık bebekler tüm gece boyunca deliksiz uyurlar ve günde ortalama 13 saate kadar uyurlar.
* 12 Aylık bebeklerin tamamı gün içerisinde 13 saat uyurlar.
* 18 ve 21 Ay aralığında çocuklarınızın gündüz uykularını teke düşürmelisiniz.
* 21- 36 ay arası çocuklara günde 1 kez 3 saate kadar öğlen uykusu gereklidir.
* 2 yaşında ki çocukların günde 10-12 saat uyuması gerekmektedir.

Bunlar elbette alınan ortalamalara göre belirlenen rakamlardır. Sizin çocuğunuz bu aralıklara yakın bir şekilde düzen tutmuşsa çok sorun olmayacaktır fakat belirlenen zaman dilimlerinin çok aksi durumlar söz konusuysa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
Bebeklerde Uyku Düzeni Problemi çok önemli bir konudur bu yüzden bu süreci mutlaka yakından takip etmelisiniz.

Özellikle emzirirken uyumamasına dikkat edin. Uyku düzenini bir rutin haline getirmeniz çok önemlidir.

Bebeklerde Uykuya Hazırlık

Bebeğinizin büyümesine yardımcı olmak için yapmanız gereken en önemli davranış, bebeğinizin iyi uyku almasını sağlamak adına onu uykuya hazırlamak olacaktır.
Yeni doğan bebeklerin için hazırlık altının kuru olması ve karnının tok olması iyi uykuya hazırlıkta yeterlidir. Fakat bebeğiniz büyüdükçe dış dünya ile olan bağları onu uykudan uzaklaştıracaktır, bu sebeple özellikle televizyon sesi ve yakınlarda oluşan konuşmaları uzaklaştırmanız gerekmektedir.
Bebeklerde Uyku Düzeni Alışkanlığı çok önemli.
Bunun için çocuğunuzu aynı saatlerde henüz uyanıkken yatağına yatırın ve masallar okuyarak onun artık yatması gerektiğini ona aşılamalısınız. Geceleri mümkün olduğunca aynı saatlerde bezini almaya özen gösterin bu ilerleyen dönem çocuğunuzun tuvalet eğitimi içinde size yardımcı olacaktır.
Bebeğiniz gece uyandığında tekrar uyuması için ona minimal düzeyde yardımcı olun, kucağınıza alarak uyutup tekrar yatağına bırakmayın.

Bebeklerde Rahat Uyku Tavsiyeleri

Bebeğinizin rahat bir şekilde uykuya dalmasını sağlayacak bir iki deneyim ile yazımı sonlandırmak istiyorum. Bebeklerde Gece Uykusu Problemi yaşamamak adına bu tavsiyelerimden yararlanabilirsiniz.
Ilık bir banyo günün tüm yorgunluğunu atarak bebeğinizin uyumasında yardımcı olacaktır.
Ona şarkı söyleyin veya kitap ve masallar okuyarak uyutun.
Odasının ışıklarını yanık bırakmayın.
Klasik müzik dinletin.
Evet sevgili anneler bugünlük benim size vereceğim bilgiler bu kadar, sizlerde tecrübelerinizi ve bilgilerinizi yorumlar kısmından paylaşarak yeni annelere yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir