Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba kıymetli dostlar;
Hepinizce malumdur ki bugün günlerden 19 Mayıs yani Cumhuriyetimizin ilanına giden yolda Mustafa Kemal’in görevlendirildiği ve Bandırma vapuru ile Samsun’a çıkışının 101. Yılı. Okullarda kutlanan, şiirlerle ve marşlarla birlikteliğimizi arttıran bugünün anlam ve önemini çocuklarımıza çok net bir şekilde anlatmalıyız. Türk ulusu için oldukça önemli olan bugünü malum virüs sebebiyle evimizde kutlayacağız. Tıpkı 23 Nisan 2020 günü olduğu gibi bugünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da davet ettiği gibi saat 19:19’da İstiklal Marşı okumak için balkonlarımıza çıkacağız. Şimdi biz aile büyüklerine düşen çocuklarımıza vatandaşı olduğumuzun Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda bir mihenk taşı olan bugünü çocuklarımıza aşılamaktır. İsterseniz size yardımcı olmak adına 19 Mayıs 1919’da Ne Oldu sorusuyla ilgili yazımıza başlayalım. Umarım faydalı olabilirim.

19 Mayıs 1919 Öncesi Yaşananlar

İşgal güçleri yurdun dört bir tarafını sarmış ve bağımsızlığımız gün geçtikçe kayboluyordu. Atatürk’ün kendi ifadelerine göre onu İstanbul’dan uzaklaştırmak isteyen güçler ona Samsunda Türklerin, Rum köylerini yaktığı ve tacizde bulunduğu iddialarının çözümüne ulaşmasını sağlamak ve bölgede huzuru sağlamak görevi verilmiştir. Ayrıca bölgede şöyle bir durumda oluşmuştur. Samsun ve bölgesi işgal güçleri açısından konum olarak oldukça büyük bir öneme sahiptir. Karadeniz’den her konuma rahatça hareket kabiliyeti sağlanabileceği gibi oldukça güvenilir bir bölgeydi bu sebeple işgal güçleri 9 Mart 1919’da Samsun’a askeri birlikler çıkarmaya başladı.
Elbette bu gelişmelerin ardından bölgede bir hareketlilik başladı ve Türk Makinalı Tüfek birliği Teğmenlerinden Hamdi Bey’de emrinde ki askerle birlikte dağa çıkma kararı aldı. Bölgede ki Türk Halkının silahlandığına dair gelen bilgilerle bölgeye bir kumandan gönderilmesi ihtiyacı duyuldu. Zaten ülkenin gidişatı sebebiyle Anadolu’ya geçmeyi düşünen Mustafa Kemal gelen bu teklifle beraber 16 Mayıs 1919 günü Bandırma Vapuruyla Samsun’a doğru 3 gün sürecek yolculuğuna başlamıştır.

19 Mayıs 1919 Sonrası Özgürlüğe Giden Yol

Ülke işgal altında, her bölgemizde işgalcilerin askeri birlikleri ve ayrılıkçılar kol geziyordu. Atatürk için uykusuz gecelerin başlangıcı 16 Mayıs 1919 günüdür belki de o günden vefatına kadar bir ülkenin ve bir milletin kurtuluşu için atacağı adımları planladılar arkadaşlarıyla beraber.
Türk Milleti için bir dönüm noktası olan bu yolculuk sonrası Milli Mücadele başlatıldı ve Samsun’a askeri görevli olarak gelen Mustafa Kemal ilerleyen günlerde sivil olarak dolaşmaya başlamıştır. Kurtuluş Savaşına kadar devam eden ve daha sonrasında Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkenin yükselişi için verdiği emekler bu ülkede yaşayan her çocuğa öğretilmesi gereken gerçekliklerdir.
Kendisinin doğum tarihi olarak görecek kadar önem verdiği bugüne sahip çıkan bir nesil yetiştirmek hepimizin en önemli görevlerinden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir