Bebeklerde

Bebeklerle İlgili Herşey

Merhaba Anneler;

Bugün sizlerle bebeğimizin 40 günlük olması sebebiyle yapılması gerekenlerden bahsedeceğim. Bilimsellikten ziyade daha çok toplumsal bir etkinlik olan Bebeklerde 40 Çıkarma Nedir sorusu hepimiz duymuşuzdur. Sizler için konuyu hem kendi geleneklerimizde hemde diğer geleneklere göre neler yapıldığına dair bir kaç bilgi paylaşacağım. Hepinizi çok şaşırtacağını düşündüğüm bir bilgiyle başlayayım o zaman. Bebeklerde 40 çıkarma islami bir gelenekten gelme bir adet değildir. 40 çıkarma Paganlar tarafından yapılmış bize de Göktürklerden gelen bir adettir. İnanışa göre lohusalığın bitişini, bununla birlikte doğumdan sonra ki en kritik dönemi atlattığınızı müjdeleyen bir gündür. Dua etmek ve iyi niyet isteme işlemleriyle birleşen bir ritüele dönüşen bu etkinlikte en önemli konu anne ve bebeğin belli işlemler yaparak banyo yapmasıdır.

Bebeğin 40 Banyosu Nasıl Yaptırılır

Sabahın erken saatlerinde kırklama annesi ismi verilen ailenin büyüğü, saygın ve güvenilir birisi bebeği ve anneyi yıkaması gerekmektedir. Bebeklerde Kırk Çıkarma Banyosu yaptıracak kırklama annesinin yolda gelirken 40 adet taş ve 40 adet gül toplaması gerekmektedir. Taşlar ve çiçekler bebeğe zarar vermemesi için önce kaynatılarak temizliği yapılmalıdır. Kaynatılan bu suyu bebeğin banyo suyuna katanlar olmakla beraber özellikle kız çocukları için ben tavsiye etmiyorum. Bebeğinizin banyo suyunun içine altın, gümüş ve nazar boncuğu atılır. Altın ve gümüş, Güneş ve Ay’ı temsil ederler ve bunlara ek olarak bebeğinizin nazardan korunması içinde nazar boncuğu atılır. Kırklama annesi abdestini aldıktan sonra ellerini 40 kere bebeğin banyo suyuna sokup çıkarır. Bu elleri suya sokma esnasında da farklı farklı dualar okunur. Daha sonra banyo suyundan 40 kepçe anneye, 40 kepçe bebeğe dökülür. Özellikle bebeğin üzerine su dökülürken 40 çıkarma sözleri söylenmelidir. Bunların içerisinde bizim orada ” su aşağı boy yukarı ” en çok söylenendir ama diğer yörelerde ” Uçtu uçtu 40 uçtu ” ile ” Uzun ömrü su gibi olsun ” de denilmektedir. Normalde bizim adetlerimiz aslında bu kadar ama devamı olan adetlerde bulunmaktadır onları da yaptığım araştırmalara göre size aktaracağım.

Kırk Çıkarma tüm anneler tarafından merakla beklenen bir zamandır.

Kırk Uçurma Gezmeleri

Bebeklerin kırkını çıkarma gününde bebeklere Kırk Uçurma Sepeti denilen bir sepet hazırlanmaktadır. Bebeğinizin giydiği kıyafetten tutun bu sepete konulacak her şey günün anlam ve önemine binaen hazırlanması gereken şeylerdir. Bir kırk uçurma sepetinde olmazsa olmaz 4 şey vardır. Yumurta, bozuk para, pirinç ve şeker sepette muhakkak olmalıdır. Yumurta sağlığı temsil etmektedir, Pirinç bolluk ve bereketin temsili için, şeker tatlı ve güler yüzlü biri olması için kullanılır ayrıca bozuk para ise ömrünün bereketli olması anlamına gelmektedir. Ayrıca eski geleneklerde anne ve bebek kırk çıkarma bittikten sonra 7 ayrı eve gezmeye gitmesi gerekmektedir. 7 ayrı evde, 7 ayrı ev sahibi anneye sütünün bol olması için yarım bardak su verir. Anne bu suyu tek seferde içmesi gerekmektedir.

Evet anneler dediğim gibi islami bir adet olmasa bile artık tamamen bizden bir adet haline gelmiş 40 çıkarma adeti bu şekilde yapılmaktadır. Sizin yörenizde daha farklı ritüeller varsa mesajlar kısmından bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir